EA770 Exide Premium Car Battery 067TE
Technical Specification
| Customer Rating |
4.9 From 786 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Exide |
| Range | Exide Premium |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 77 Ah |
| CCA (EN) | 760 A |
| Length | 278 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Guarantee | 4 Years |
| Barcode (EAN) | 3661024034241 |
Product Videos
View AllLatest Customer Reviews
The Alfa needs a bigger battery because of the diesel, this has performed well, started first time all through the winter.
5
AB - East Sussex, United Kingdom -
Fitted To: Alfa Romeo 159 1900 Diesel 08
Battery fine, delivery not so good.....driver left with neighbour despite having requested that the delivery be delayed by 24 hours (which was ignored)
5
PB - Cranbrook,, United Kingdom -
Fitted To: Skoda Octavia 1600 Petrol 2011
Excellent value speedy delivery
5
bl - Falkirk, United Kingdom -
Fitted To: Vw Caddy 2ltr Diesel 11
Super quick delivery at a great price.
5
PH - Warminster, United Kingdom -
Good item no issues. Only fitting due to vehicle itself.
5
CC - Taunton, United Kingdom -
Fitted To: Peugeot 508 hybrid 2.0 Hybrid 2013
Description
EA770 Exide Premium Car Battery 067TE
Exide are one of the leading battery manufacturers companies in the world and have been delivering quality in the automotive and infrastructure sectors for more than 130 years!
Exide premium car batteries are Exide's leading wet lead acid battery range. They are boosted by carbon additives that are added to the plates which result in the batteries recharging up to 1.5 times faster.
They are up to 30% more powerful than equivalent batteries and are ideal for powerful cars with some electrical demand. These batteries can withstand all weather conditions due to Exide's premium build quality.
This comprehensive range covers around 90% of UK cars and meets OE requirements.
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.












