C22 Varta Dynamic SLI Car Battery 12V 52Ah (552400047) (012)
Technical Specification
| Customer Rating |
4.9 From 160 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Varta |
| Product Code | C22 |
| ETN | 552400047 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 52 Ah |
| CCA (EN) | 470 A |
| Length | 207 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Other References | 012, Halfords HB012 / HCB012 |
| Weight | 12.40 Kg |
| Guarantee | 4 Years |
| Barcode (EAN) | 4016987167564 |
Product Videos
View AllLatest Customer Reviews
Perfect upgrade to the standard battery. Delivered within 24 hrs of purchase (ordered after 6pm, arrived before 6 the next day).
5
SM - Rye, United Kingdom -
Fitted To: Renault Clio 1.2 Petrol 2013
Battery was absolutely fine. Delivery service was atrocious, used to get deliveries from Tayne the next day. This battery took four days to arrive.
5
DM - Monmouthshire, United Kingdom -
Fitted To: Nissan Leaf Electric Electric 2015
Good battery, well packed, delivery took a couple of days longer than expected. Not yet fitted the battery as the Varta website suggests that the new battery needs to be registered in the car system by special tool (OBD scanner) also same site suggests other car details (Steering Sensor) may also need update. Decided to let our service garage install the battery to ensure no issues.
4
MP - Batley, United Kingdom -
Fitted To: Vauxhall Astra 1400 Turbo Petrol 2017
Never arrived next day delivery 11 days no news sent several emails 4 phone calls no interested to call me back like promised PayPal sorted with refund
1
SF - High Wycombe, United Kingdom -
Fitted on van and starts everyday
5
PC - West Yorkshire, United Kingdom -
Description
C22 VARTA Dynamic SLI Car Battery
Innovation with Purpose, Premium Experience, Powerful History
VARTA was founded in 1887 Germany, and was established fully in 1904 by delivering the first electric vehicle battery, famously driven by Thomas Edison. Soon after, VARTA delivers the first ever vehicle battery to provide safe night time driving with electric vehicle headlights! Today’s VARTA batteries have been providing renowned German advanced technology, powerful performance and exceptional service around the world for well over 100 years.
VARTA Dynamic SLI is made for vehicles with average power needs. Ideal for standard equipment and without start-stop technology. VARTA Dynamic SLI offers extra starting power and provides consistently high performance for longer periods of time. Thanks to the highest European engineering standards you´ll get the best of German engineering quality. The Dynamic SLI battery range benefits also from a 4 year guarantee!
Dynamic SLI Key Benefits
• Engineered to the highest German standards
• Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
• "Like-for-like" replacement of OE batteries (Original Equipment)
• For all cars with standard equipment
• Recyclable and produced in an energy-saving way
Maintenance Free
Other References
012, Varta DIN: 552 400 047, Blue Dynamic
4 Year Warranty
*Always cross reference dimensions and specifications to your existing battery or application before ordering.
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.














