Yuasa YTX4L-BS MF Motorcycle Battery
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Yuasa |
| Range | Yuasa MF |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 3.2 Ah |
| CCA (EN) | 50 A |
| Length | 114 mm |
| Width | 71 mm |
| Height inc. terms | 86 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 22.96 inc. VAT

Yuasa are considered by many to be the worlds leading battery manufacturer, especially for motorcycles. Over 90% of new motorbikes leave the production line with a Yuasa battery fitted due to their long history of being highly reliable and giving riders strong power.
Yuasa have conventional lead acid batteries for standard bikes and also make a more premium MF range that require no maintenance and are totally spillproof. They are extremely long lasting batteries and contain lead-calcium technology to give even more starting power.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Yuasa |
| Range | Yuasa MF |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 3.2 Ah |
| CCA (EN) | 50 A |
| Length | 114 mm |
| Width | 71 mm |
| Height inc. terms | 86 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 22.96 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Yuasa |
| Range | Yuasa MF |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C10) | 7 Ah |
| Capacity (C20) | 7.4 Ah |
| CCA (EN) | 120 A |
| Length | 113 mm |
| Width | 70 mm |
| Height inc. terms | 130 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 70.33 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Yuasa |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 30 Ah |
| CCA (EN) | 180 A |
| Length | 186 mm |
| Width | 130 mm |
| Height inc. terms | 171 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 76.96 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Yuasa |
| Voltage | 6 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C10) | 4 Ah |
| Capacity (C20) | 4.2 Ah |
| CCA (EN) | 55 A |
| Length | 71 mm |
| Width | 71 mm |
| Height inc. terms | 96 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 16.36 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Yuasa |
| Range | Yuasa YuMicron |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C10) | 20 Ah |
| Capacity (C20) | 21.1 Ah |
| CCA (EN) | 260 A |
| Length | 205 mm |
| Width | 90 mm |
| Height inc. terms | 162 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 76.55 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Yuasa |
| Range | Yuasa YuMicron |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 11.6 Ah |
| CCA (EN) | 120 A |
| Length | 135 mm |
| Width | 90 mm |
| Height inc. terms | 145 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 47.96 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Yuasa |
| Voltage | 6 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 5.8 Ah |
| Length | 90 mm |
| Width | 70 mm |
| Height inc. terms | 100 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 26.37 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Yuasa |
| Range | Yuasa HPMF |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 12.6 Ah |
| CCA (EN) | 210 A |
| Length | 134 mm |
| Width | 89 mm |
| Height inc. terms | 166 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 101.85 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Yuasa |
| Range | Yuasa MF |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 6.3 Ah |
| CCA (EN) | 105 A |
| Length | 150 mm |
| Width | 87 mm |
| Height inc. terms | 94 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 35.90 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Yuasa |
| Voltage | 6 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C10) | 2 Ah |
| Capacity (C20) | 2.1 Ah |
| Length | 70 mm |
| Width | 47 mm |
| Height inc. terms | 96 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 16.58 inc. VAT