Bosch Lambda Sensor 0258005717
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Overall Length | 422 mm |
| Replaces | 0258005716 |
| Function | Lambda Sensor |
| Number of Circuits | 4 |
| Recommended Replace Interval | 160000 km |
£ 37.15 inc. VAT

The Lambda sensor, or Oxygen Sensor (O2 sensor), plays a critical role in monitoring the oxygen levels in the exhaust gases. This data is essential for adjusting the air-to-fuel ratio in the engine, optimizing fuel efficiency, and reducing emissions. Cambiare and Bosch are recognized for manufacturing high-quality Lambda sensors that adhere to or surpass OEM (Original Equipment Manufacturer) standards. Offering precision, durability, and reliability. These brands ensure that their sensors not only meet the technical requirements but also provide long-lasting performance, helping to reduce fuel consumption, minimize harmful emissions, and contribute to the overall efficiency of the engine.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Overall Length | 422 mm |
| Replaces | 0258005716 |
| Function | Lambda Sensor |
| Number of Circuits | 4 |
| Recommended Replace Interval | 160000 km |
£ 37.15 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Overall Length | 325 mm |
| Replaces | 0258006192 |
| Function | Lambda Sensor |
| Number of Circuits | 4 |
| Recommended Replace Interval | 160000 km |
£ 41.40 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Overall Length | 440 mm |
| Function | Lambda Sensor |
| Number of Circuits | 4 |
| Recommended Replace Interval | 250000 km |
£ 25.09 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Overall Length | 1070 mm |
| Replaces | 0258007149; 0258007175; 0258007176; 0258007161; 0258007243 |
| Function | Lambda Sensor |
| Number of Circuits | 5 |
| Recommended Replace Interval | 250000 km |
£ 100.37 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Overall Length | 1510 mm |
| Replaces | 0258007061; 0258007063; 0258007075; 0258007109; 0258007116; 0258007191; 0258007244; 0258007246; 0258007073; 0258007085; 0258007183; 0258007193; 0258007227; 0258007229; 0258007250; 0258007237; 0258007090 |
| Function | Lambda Sensor |
| Number of Circuits | 5 |
| Recommended Replace Interval | 250000 km |
£ 62.50 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Overall Length | 560 mm |
| Function | Lambda Sensor |
| Number of Circuits | 5 |
| Recommended Replace Interval | 250000 km |
£ 85.64 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Overall Length | 1000 mm |
| Function | Lambda Sensor |
| Number of Circuits | 5 |
| Recommended Replace Interval | 250000 km |
£ 84.38 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Overall Length | 740 mm |
| Replaces | 0281004205; 0281004201; 0281004203 |
| Function | Lambda Sensor |
| Number of Circuits | 5 |
| Recommended Replace Interval | 250000 km |
£ 77.33 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Overall Length | 660 mm |
| Placement On Vehicle | after catalytic converter |
| Function | Lambda Sensor |
| Number of Circuits | 4 |
| Recommended Replace Interval | 250000 km |
£ 46.75 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Overall Length | 1020 mm |
| Placement On Vehicle | after catalytic converter |
| Replaces | 0281004661 |
| Function | Lambda Sensor |
£ 73.45 inc. VAT