FT185 Full Throttle High Performance 14Ah TPPL AGM Battery (PC545)
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Fullriver |
| Product Code | FT185 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C5) | 12 Ah |
| Capacity (C20) | 14 Ah |
| Capacity (C100) | 15 Ah |
| MCA | 240 A |
| CCA (EN) | 185 A |
| PHCA (5 sec) | 545 A |
| Length | 177 mm |
| Width | 86 mm |
| Height inc. terms | 131 mm |
| Weight | 5 Kg |
| Guarantee | 2 Years |
£ 98.94 inc. VAT



















