Bosch Air Filter 1457433593
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Length | 216 mm |
| Width | 166 mm |
| Height | 32 mm |
| Function | Air Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 8.41 inc. VAT

We supply a variety of air filters from trusted brands like Bosch, NAPA, Mahle, Wix, Delphi and Mann, designed to improve engine efficiency by ensuring clean air is delivered to the engine. Replacing air filters regularly is essential, as a clogged filter can restrict airflow, reducing engine performance, fuel efficiency, and potentially causing long-term engine damage.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Length | 216 mm |
| Width | 166 mm |
| Height | 32 mm |
| Function | Air Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 8.41 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Height | 350.3 mm |
| Outer Diameter | 176 mm |
| Function | Air Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 23.73 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Length | 280 mm |
| Width | 232 mm |
| Height | 51 mm |
| Function | Air Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 11.24 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Length | 229 mm |
| Width | 168 mm |
| Height | 33 mm |
| Function | Air Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 10.78 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Width | 162 mm |
| Height | 186.6 mm |
| Outer Diameter | 162 mm |
| Function | Air Filter |
| Quantity | 1 |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 16.53 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Length | 168.5 mm |
| Width 2 | 216 mm |
| Width | 275 mm |
| Height | 46 mm |
| Function | Air Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 18.66 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Length | 346 mm |
| Width | 225 mm |
| Height | 53 mm |
| Function | Air Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 14.50 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Length | 248 mm |
| Width | 146 mm |
| Height | 56 mm |
| Function | Air Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 12.93 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | MAHLE |
| Length | 215.2 mm |
| Width | 165 mm |
| Height | 47.3 mm |
| Net Weight | 154 g |
| Function | Air Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
| Packaging Length | 17.5 cm |
| Packaging Width | 5.5 cm |
| Packaging Height | 25.9 cm |
£ 9.67 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | MAHLE |
| Length | 254 mm |
| Width | 239 mm |
| Height | 57 mm |
| Net Weight | 226 g |
| Function | Air Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
| Seal Material | Plastic |
| Packaging Height | 25.7 cm |
| Packaging Length | 24 cm |
| Packaging Width | 5.9 cm |
£ 10.66 inc. VAT