Bosch ABS Sensor Rear 0986594657
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Overall Length | 1150 mm |
| Placement On Vehicle | Rear Axle |
| Function | Sensor, wheel speed |
£ 45.19 inc. VAT

ABS Sensors used with the Anti-lock Braking System (ABS), an essential safety feature in modern vehicles, are designed to prevent wheel lock-up during braking. The system relies on the sensors, typically named ABS or wheel sensors, to monitor the speed of the wheels. Brands like Cambiare and Bosch specialize in vehicle electronics and are well known for providing high quality components for the aftermarket. These brands focus on offering products that meet OEM (Original Equipment Manufacturer) standards, ensuring compatibility and performance.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Overall Length | 1150 mm |
| Placement On Vehicle | Rear Axle |
| Function | Sensor, wheel speed |
£ 45.19 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Overall Length | 885 mm |
| Product Feature 1 | with cable |
| Sensor Type | Hall Sensor |
| Replaces | 0265007980 |
| Function | Sensor, wheel speed |
| Temperature Range From | -40 °C |
| Temperature Range To | 150 °C |
£ 91.10 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Overall Length | 143 mm |
| Product Feature 1 | with cable |
| Sensor Type | Inductive Sensor |
| Function | Sensor, wheel speed |
| Temperature Range From | -40 °C |
| Temperature Range To | 150 °C |
£ 79.24 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Overall Length | 1410 mm |
| Product Feature 1 | with cable |
| Sensor Type | Inductive Sensor |
| Function | Sensor, wheel speed |
| Temperature Range From | -40 °C |
| Temperature Range To | 150 °C |
£ 80.90 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Overall Length | 138 mm |
| Product Feature 1 | with cable |
| Sensor Type | Hall Sensor |
| Function | Sensor, wheel speed |
| Temperature Range From | -40 °C |
| Temperature Range To | 150 °C |
£ 119.26 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Overall Length | 166 mm |
| Product Feature 1 | with cable |
| Sensor Type | Hall Sensor |
| Function | Sensor, wheel speed |
| Temperature Range From | -40 °C |
| Temperature Range To | 150 °C |
£ 33.35 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Overall Length | 786 mm |
| Product Feature 1 | with cable |
| Sensor Type | Hall Sensor |
| Function | Sensor, wheel speed |
| Temperature Range From | -40 °C |
| Temperature Range To | 150 °C |
£ 30.94 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Overall Length | 1236 mm |
| Product Feature 1 | with cable |
| Sensor Type | Hall Sensor |
| Function | Sensor, wheel speed |
| Temperature Range From | -40 °C |
| Temperature Range To | 150 °C |
£ 47.62 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Overall Length | 798 mm |
| Product Feature 1 | with cable |
| Sensor Type | Hall Sensor |
| Function | Sensor, wheel speed |
| Temperature Range From | -40 °C |
| Temperature Range To | 150 °C |
£ 24.06 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Overall Length | 723 mm |
| Product Feature 1 | with cable |
| Sensor Type | Hall Sensor |
| Function | Sensor, wheel speed |
| Temperature Range From | -40 °C |
| Temperature Range To | 150 °C |
£ 15.56 inc. VAT