Apec Clutch Kit ACL1093
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Product Feature 1 | with central slave cylinder |
| Diameter | 230 mm |
| Function | Clutch Kit |
£ 108.17 inc. VAT

A Clutch Kit plays a crucial role in a vehicle's clutch system. It typically consists of springs, brackets, and bolts that would normally get worn down with general wear and tear. By using a clutch kit when replacing or maintaining any main clutch components, you ensure smoother acceleration, smoother gear changes, and improved overall performance. For high-quality replacements, consider Sachs, Luk, or Valeo clutch kits, which are designed to meet or exceed OEM standards, ensuring reliability and durability.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Product Feature 1 | with central slave cylinder |
| Diameter | 230 mm |
| Function | Clutch Kit |
£ 108.17 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | LuK |
| Product Feature 3 | with central slave cylinder |
| Product Feature 2 | LuK RepSet Pro |
| Replaces | 624337933 |
| Diameter | 240 mm |
| Function | Clutch Kit |
| Kit Includes |
|
£ 163.35 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | LuK |
| Product Feature 3 | with clutch release bearing |
| Product Feature 2 | LuK RepSet |
| Replaces | 620314700 |
| Diameter | 200 mm |
| Function | Clutch Kit |
£ 112.79 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | LuK |
| Product Feature 1 | with clutch release bearing, with release fork, with guide sleeve |
| Product Feature 2 | LuK RepSet |
| Replaces | 620314500 |
| Diameter | 200 mm |
| Function | Clutch Kit |
| Kit Includes |
|
£ 84.15 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | LuK |
| Product Feature 1 | with clutch release bearing |
| Product Feature 2 | LuK RepSet |
| Diameter | 200 mm |
| Function | Clutch Kit |
| Kit Includes |
|
£ 124.84 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | LuK |
| Product Feature 1 | with clutch release bearing, with release fork |
| Product Feature 2 | LuK RepSet 2CT |
| Function | Clutch Kit |
| Clutch Type | for dry clutch |
| Transmission Type | Dual-Clutch Transmission |
| Observe Brochure | |
£ 348.80 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Product Feature 1 | with central slave cylinder |
| Diameter | 230 mm |
| Function | Clutch Kit |
£ 106.25 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Product Feature 1 | with central slave cylinder |
| Diameter | 240 mm |
| Function | Clutch Kit |
£ 156.31 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | SACHS |
| Number of Teeth | 24 |
| Diameter | 240 mm |
| Function | Clutch Kit |
| Kit Includes |
|
£ 127.74 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | SACHS |
| Product Feature 2 | XTend Kit plus CSC |
| Number of Teeth | 23 |
| Diameter | 240 mm |
| Function | Clutch Kit |
| Kit Includes |
|
| Alternative Repair Kit | 3000 970 066 |
£ 207.92 inc. VAT