DC31MF Numax Leisure Battery 12V 105Ah
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Numax |
| Range | Numax DC |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 105 Ah |
| Length | 330 mm |
| Width | 172 mm |
| Height inc. terms | 242 mm |
| NCC Class | B |
| Guarantee | 3 Years |
£ 96.49 inc. VAT

| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Numax |
| Range | Numax DC |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 105 Ah |
| Length | 330 mm |
| Width | 172 mm |
| Height inc. terms | 242 mm |
| NCC Class | B |
| Guarantee | 3 Years |
£ 96.49 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Banner Batteries |
| Product Code | 95751 |
| Range | Energy Bull |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 100 Ah |
| Capacity (C100) | 110 Ah |
| Length | 354 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Weight | 22 Kg |
| NCC Class | B |
| Guarantee | 2 Years |
£ 146.75 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Yuasa |
| Product Code | L36-EFB |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | EFB |
| Capacity (C20) | 100 Ah |
| MCA | 1050 A |
| CCA (EN) | 850 A |
| Length | 353 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| NCC Class | B |
| Guarantee | 4 Years |
£ 150.64 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Numax |
| Range | Numax DC |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 95 Ah |
| Length | 302 mm |
| Width | 172 mm |
| Height inc. terms | 220 mm |
| NCC Class | B |
| Guarantee | 3 Years |
£ 106.81 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Exide |
| Range | Exide Dual |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 115 Ah |
| CCA (EN) | 760 A |
| Length | 345 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 235 mm |
| NCC Class | B |
| Guarantee | 2 Years |
£ 103.50 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Banner Batteries |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 115 Ah |
| Length | 350 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 230 mm |
| Weight | 30 Kg |
| NCC Class | B |
| Guarantee | 2 Years |
£ 179.80 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Banner Batteries |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 230 Ah |
| Length | 517 mm |
| Width | 273 mm |
| Height inc. terms | 212 mm |
| Weight | 55 Kg |
| NCC Class | B |
| Guarantee | 2 Years |
£ 384.07 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Exide |
| Range | Exide Dual |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 140 Ah |
| CCA (EN) | 700 A |
| Length | 513 mm |
| Width | 189 mm |
| Height inc. terms | 223 mm |
| NCC Class | B |
| Guarantee | 2 Years |
£ 272.93 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Exide |
| Range | Exide Dual |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 180 Ah |
| CCA (EN) | 900 A |
| Length | 513 mm |
| Width | 223 mm |
| Height inc. terms | 223 mm |
| NCC Class | B |
| Guarantee | 2 Years |
£ 285.52 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Exide |
| Range | Exide Dual |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 240 Ah |
| CCA (EN) | 1200 A |
| Length | 518 mm |
| Width | 279 mm |
| Height inc. terms | 240 mm |
| NCC Class | B |
| Guarantee | 2 Years |
£ 382.93 inc. VAT