KYB Shock Absorber Dust Cover Kit Front 910050
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | KYB |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Product Feature 1 | Protection Kit |
| Function | Dust Cover Kit, shock absorber |
£ 26.88 inc. VAT

Shock Absorbers by brands like APEC, NAPA and KYB offer high-quality aftermarket solutions that meet original equipment (OE) manufacturing standards. These shock absorbers are designed to ensure smooth suspension performance and provide an optimal driving experience. Whether for replacing worn-out parts or enhancing vehicle handling, these trusted brands deliver durability, reliability, and comfort on the road.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | KYB |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Product Feature 1 | Protection Kit |
| Function | Dust Cover Kit, shock absorber |
£ 26.88 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | KYB |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Product Feature 1 | Protection Kit |
| Function | Dust Cover Kit, shock absorber |
£ 17.53 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | KYB |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Product Feature 1 | Protection Kit |
| Replaces | 910012 |
| Function | Dust Cover Kit, shock absorber |
£ 14.35 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Vehicle Manufacturer | MG |
| Model | MGF |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Replace in Pairs Only | |
£ 29.96 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Height | 477 mm |
| Placement On Vehicle | Front Axle Left |
| Vehicle Manufacturer | FORD MAZDA |
| Model | 2 FIESTA |
| Diameter | 48 mm |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Replace in Pairs Only | |
| Compression Height | 317 mm |
£ 37.85 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Height | 466 mm |
| Placement On Vehicle | Front Axle Left |
| Vehicle Manufacturer | CITROEN |
| Model | XSARA XSARA PICASSO |
| Diameter | 50 mm |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Replace in Pairs Only | |
| Compression Height | 295 mm |
£ 33.56 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Height | 495 mm |
| Placement On Vehicle | Front Axle Left |
| Vehicle Manufacturer | OPEL VAUXHALL |
| Model | COMBO CORSA MERIVA |
| Diameter | 45 mm |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Replace in Pairs Only | |
| Compression Height | 331 mm |
£ 38.41 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Height | 480 mm |
| Placement On Vehicle | Front Axle Left |
| Vehicle Manufacturer | CITROEN PEUGEOT |
| Model | 206 BERLINGO PARTNER |
| Diameter | 50 mm |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Shock Absorber Type | Oil Pressure |
| Replace in Pairs Only | |
| Compression Height | 314 mm |
£ 34.27 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Height | 528 mm |
| Placement On Vehicle | Front Axle Left |
| Vehicle Manufacturer | VAUXHALL |
| Model | SIGNUM VECTRA |
| Diameter | 52 mm |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Replace in Pairs Only | |
| Compression Height | 345 mm |
£ 39.84 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Height | 519 mm |
| Placement On Vehicle | Front Axle Left |
| Vehicle Manufacturer | HONDA |
| Model | CIVIC |
| Diameter | 50 mm |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Replace in Pairs Only | |
| Compression Height | 332 mm |
£ 51.51 inc. VAT