
Timing belts from leading brands like Gates are engineered to handle higher speeds, increased power, and demanding mileage requirements. These belts offer exceptional efficiency, durability, and low-maintenance performance, making them a reliable choice for vehicle owners. With a focus on quality, all timing belts meet or exceed OE (Original Equipment) standards, ensuring they are a top-tier aftermarket option for long-lasting and dependable performance.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Gates |
| Product Feature 1 | PowerGrip™ |
| Product Feature 3 | with water pump |
| Function | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Kit Includes |
|
| Observe Technical Data | |
£ 69.16 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Gates |
| Product Feature 1 | PowerGrip™ |
| Product Feature 3 | with water pump |
| Function | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Kit Includes |
|
| Observe Technical Data | |
£ 109.01 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Gates |
| Product Feature 1 | PowerGrip™ |
| Product Feature 3 | with water pump |
| Function | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Kit Includes |
|
| Observe Technical Data | |
£ 85.26 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Gates |
| Length | 829 mm |
| Width | 19 mm |
| Colour | Black |
| Product Feature 1 | PowerGrip™ |
| Number of Teeth | 87 |
| Function | Timing Belt |
| Tensile Cord Material | Fiberglass |
| Tooth Pitch | 9.525 mm |
| Belt Material | Polychloroprene (Neoprene) |
£ 17.71 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Gates |
| Length | 838 mm |
| Width | 17 mm |
| Colour | Black |
| Product Feature 1 | PowerGrip™ |
| Number of Teeth | 88 |
| Function | Timing Belt |
| Tensile Cord Material | Fiberglass |
| Tooth Pitch | 9.525 mm |
| Belt Material | Polychloroprene (Neoprene) |
£ 17.23 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Gates |
| Length | 524 mm |
| Width | 12.7 mm |
| Colour | Black |
| Product Feature 1 | PowerGrip™ |
| Number of Teeth | 55 |
| Part Number of Recommended Special Tools | STT-1 |
| Function | Timing Belt |
| Belt Material | HNBR (hydrogenated nitrile butadiene rubber) |
| Tooth Pitch | 9.525 mm |
| Tensile Cord Material | Fiberglass |
£ 14.95 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Gates |
| Length | 790.575 mm |
| Width | 19 mm |
| Colour | Black |
| Product Feature 1 | PowerGrip™ |
| Number of Teeth | 83 |
| Part Number of Recommended Special Tools | STT-1 |
| Function | Timing Belt |
| Tensile Cord Material | Fiberglass |
| Belt Material | Polychloroprene (Neoprene) |
| Tooth Pitch | 9.525 mm |
£ 18.69 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Gates |
| Length | 667 mm |
| Width | 16 mm |
| Colour | Black |
| Product Feature 1 | PowerGrip™ |
| Number of Teeth | 70 |
| Function | Timing Belt |
| Tensile Cord Material | Fiberglass |
| Tooth Pitch | 9.525 mm |
| Belt Material | HNBR (hydrogenated nitrile butadiene rubber) |
£ 23.18 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Gates |
| Length | 520 mm |
| Width | 12.7 mm |
| Colour | Black |
| Product Feature 1 | PowerGrip™ |
| Number of Teeth | 65 |
| Part Number of Recommended Special Tools | STT-1 |
| Function | Timing Belt |
| Tensile Cord Material | Fiberglass |
| Belt Material | HNBR (hydrogenated nitrile butadiene rubber) |
| Tooth Pitch | 8 mm |
£ 16.38 inc. VAT