NRF Chillers 315000
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Radiator, traction battery |
£ 353.33 inc. VAT

Expansion tanks from trusted brands like NRF are manufactured using 100% virgin materials, ensuring superior durability and performance. These tanks undergo rigorous compression and vibration testing to guarantee no leaks and maintain structural integrity. Each expansion tank is validated to provide a perfect OE (Original Equipment) quality fit, ensuring reliable operation in your vehicle's cooling system.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Radiator, traction battery |
£ 353.33 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Length | 241 mm |
| Width | 208 mm |
| Height | 145 mm |
| Colour | Black |
| Product Feature 1 | with sensor, with cap |
| Product Feature 2 | EASY FIT |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| For OE Number | 17137519219 |
£ 41.09 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Length | 313 mm |
| Width | 220 mm |
| Height | 212 mm |
| Colour | White |
| Product Feature 1 | with sensor, with cap |
| Product Feature 2 | EASY FIT |
| Function | Expansion Tank, coolant |
£ 23.00 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Colour | White |
| Product Feature 1 | with cap |
| Product Feature 2 | EASY FIT |
| Function | Expansion Tank, coolant |
£ 17.72 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Colour | White |
| Product Feature 1 | with cap |
| Product Feature 2 | EASY FIT |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| For OE Number | 132386 |
£ 22.73 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Colour | White |
| Product Feature 1 | with cap |
| Product Feature 2 | EASY FIT |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| For OE Number | 132323 |
£ 20.15 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Product Feature 1 | with sensor, with cap |
| Product Feature 2 | EASY FIT |
| Function | Expansion Tank, coolant |
£ 46.10 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Product Feature 1 | with sensor, with cap |
| Product Feature 2 | EASY FIT |
| Function | Expansion Tank, coolant |
£ 32.61 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Product Feature 1 | with cap |
| Product Feature 2 | EASY FIT |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| For OE Number | PCF101530 |
£ 46.89 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Product Feature 1 | with sensor, with cap |
| Product Feature 2 | EASY FIT |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| For OE Number | LR024296 |
£ 35.53 inc. VAT