NTX16-BS Numax Motorcycle Battery 12V 14Ah FTH16-BS
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Numax |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 14 Ah |
| CCA (EN) | 200 A |
| Length | 151 mm |
| Width | 87 mm |
| Height inc. terms | 158 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 38.01 inc. VAT

Numax Motorcycle batteries have up to 30% more starting power than other conventional lead acid batteries. Numax have a battery for almost any bike from 6V batteries with acid packs to 12V Gel Harley Davidson batteries.
Numax batteries are built to last and their motorcycle range has a very robust design making them highly resistant to vibrations and shocks. They are also equipped to deal with being regularly discharged.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Numax |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 14 Ah |
| CCA (EN) | 200 A |
| Length | 151 mm |
| Width | 87 mm |
| Height inc. terms | 158 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 38.01 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Numax |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 8 Ah |
| CCA (EN) | 110 A |
| Length | 151 mm |
| Width | 87 mm |
| Height inc. terms | 106 mm |
| Other References | 6-MF-9L, 6MF9L |
| Guarantee | 1 Year |
£ 23.47 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Numax |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 8 Ah |
| CCA (EN) | 120 A |
| Length | 150 mm |
| Width | 69 mm |
| Height inc. terms | 105 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 26.53 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Numax |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 28 Ah |
| CCA (EN) | 280 A |
| Length | 187 mm |
| Width | 130 mm |
| Height inc. terms | 170 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 66.82 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Numax |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 14 Ah |
| CCA (EN) | 175 A |
| Length | 134 mm |
| Width | 89 mm |
| Height inc. terms | 179 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 33.71 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Numax |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 21 Ah |
| CCA (EN) | 230 A |
| Length | 183 mm |
| Width | 79 mm |
| Height inc. terms | 171 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 54.45 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Numax |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 12 Ah |
| CCA (EN) | 135 A |
| Length | 134 mm |
| Width | 80 mm |
| Height inc. terms | 161 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 37.26 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Numax |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 10 Ah |
| CCA (EN) | 175 A |
| Length | 150 mm |
| Width | 87 mm |
| Height inc. terms | 106 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 30.91 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Numax |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 10 Ah |
| CCA (EN) | 210 A |
| Length | 150 mm |
| Width | 69 mm |
| Height inc. terms | 130 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 28.88 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Numax |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 14 Ah |
| CCA (EN) | 235 A |
| Length | 150 mm |
| Width | 86 mm |
| Height inc. terms | 145 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 30.94 inc. VAT