Apec Coil Spring Front ACS2172
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Function | Suspension Spring |
| Replace in Pairs Only | |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
£ 26.84 inc. VAT

Coil Springs from brands like APEC, NAPA, and KYB play a crucial role in maintaining the functionality of your vehicle's suspension system. They absorb road impacts and help sustain the vehicle's height, ensuring smooth handling and comfort. These high-quality aftermarket solutions are manufactured to OE standards, ensuring that newly installed components meet the performance and durability required for an optimal driving experience. By choosing trusted brands, you can be confident that your suspension system will operate effectively, improving both vehicle stability and ride quality.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Function | Suspension Spring |
| Replace in Pairs Only | |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
£ 26.84 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | KYB |
| Length | 321 mm |
| Weight | 3.52 Kg |
| Placement On Vehicle | Rear Axle |
| Outer Diameter | 145 mm |
| Product Feature 1 | K-Flex |
| Thickness/Strength | 14 mm |
| Function | Suspension Spring |
| Spring Design | Coil Spring |
| Parameter | E |
£ 26.31 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | KYB |
| Length | 335 mm |
| Weight | 1.74 Kg |
| Placement On Vehicle | Rear Axle |
| Outer Diameter | 108 mm |
| Product Feature 1 | K-Flex |
| Thickness/Strength | 11 mm |
| Replaces | RG6549; RG6550 |
| Function | Suspension Spring |
| Spring Design | Coil Spring |
| Parameter | AC |
| Suspension | for vehicles with standard suspension |
£ 19.45 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | KYB |
| Length | 335 mm |
| Weight | 1.45 Kg |
| Placement On Vehicle | Rear Axle |
| Outer Diameter | 109 mm |
| Product Feature 1 | K-Flex |
| Thickness/Strength | 10.5 mm |
| Function | Suspension Spring |
| Spring Design | Coil Spring |
| Parameter | E |
| Suspension | for vehicles with standard suspension |
£ 19.38 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Length | 315 mm |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Outer Diameter | 164 mm |
| Thickness/Strength | 14 mm |
| Function | Suspension Spring |
| Replace in Pairs Only | |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness | 13 mm. 5 mm |
£ 22.14 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Length | 313 mm |
| Placement On Vehicle | Rear Axle |
| Outer Diameter | 101 mm |
| Model | A3 LEON |
| Function | Suspension Spring |
| Vehicle Equipment | AUDI SEAT |
| Replace in Pairs Only | |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness | 11 mm. 5 mm |
£ 24.82 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Function | Suspension Spring |
| Replace in Pairs Only | |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness | 12 mm. 8 mm |
£ 29.26 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Function | Suspension Spring |
| Replace in Pairs Only | |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
£ 24.08 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Function | Suspension Spring |
| Replace in Pairs Only | |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness | 12 mm. 5 mm |
£ 23.55 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Placement On Vehicle | Rear Axle |
| Function | Suspension Spring |
| Replace in Pairs Only | |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness | 10 mm |
£ 22.45 inc. VAT