KYB Top Strut Mounting Front SM1816
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | KYB |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Product Feature 1 | Suspension Mounting Kit |
| Function | Repair Kit, suspension strut support mount |
£ 29.40 inc. VAT

Mountings and Bushes from trusted brands like Delphi and KYB are designed to reduce vibrations and structure-borne noises, playing a crucial role in the steering and suspension setup of modern vehicles. These components feature excellent damping properties, crafted using high-quality materials that meet OEM standards. By absorbing shocks and minimizing noise, they enhance the driving experience by providing a more comfortable and quieter ride. Additionally, they improve vehicle stability and safety, ensuring that your vehicle performs optimally under various driving conditions.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | KYB |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Product Feature 1 | Suspension Mounting Kit |
| Function | Repair Kit, suspension strut support mount |
£ 29.40 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Delphi |
| Width 2 | 143 mm |
| Placement On Vehicle | Left, Right, Front |
| Outer Diameter | 48 mm |
| Inner Diameter | 18 mm |
| Function | Bushing, axle beam |
£ 14.17 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Delphi |
| Width 2 | 54 mm |
| Placement On Vehicle | Rear Axle, Centre, Rear |
| Outer Diameter | 53 mm |
| Inner Diameter | 16 mm |
| Function | Bushing, axle beam |
£ 12.22 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Delphi |
| Width 2 | 73 mm |
| Placement On Vehicle | Rear Axle Left |
| Outer Diameter | 78 mm |
| Function | Bushing, axle beam |
£ 25.41 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Delphi |
| Width 2 | 83 mm |
| Placement On Vehicle | Rear Axle, Lower |
| Outer Diameter | 72 mm |
| Outer Diameter 2 | 79 mm |
| Inner Diameter | 12 mm |
| Function | Bushing, axle beam |
£ 18.05 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Delphi |
| Placement On Vehicle | Rear Axle, Rear, Lower |
| Inner Diameter | 13 mm |
| Function | Bushing, axle beam |
£ 17.77 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Delphi |
| Width 2 | 70 mm |
| Placement On Vehicle | Rear Axle, Lower |
| Outer Diameter | 70 mm |
| Inner Diameter | 12 mm |
| Function | Bushing, axle beam |
£ 17.40 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Delphi |
| Width 2 | 90 mm |
| Placement On Vehicle | Rear Axle, Lower |
| Outer Diameter | 69 mm |
| Inner Diameter | 12 mm |
| Function | Bushing, axle beam |
£ 23.78 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Delphi |
| Width 2 | 70 mm |
| Placement On Vehicle | Rear Axle, Lower |
| Outer Diameter | 60 mm |
| Inner Diameter | 12 mm |
| Function | Bushing, axle beam |
£ 33.52 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Delphi |
| Width 2 | 52 mm |
| Placement On Vehicle | Rear Axle, Lower |
| Outer Diameter | 54 mm |
| Inner Diameter | 12 mm |
| Function | Bushing, axle beam |
£ 14.33 inc. VAT