Brembo Brake Disc Single Vented Front 09.C896.11
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Brembo |
| Height | 62 mm |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Outer Diameter | 332 mm |
| Brake Disc Thickness | 30 mm |
| Number Of Holes | 5 |
| Centering Diameter | 75 mm |
| Rotor Style | internally vented |
| Product Feature 2 | PRIME LINE - UV Coated |
| Product Feature 4 | Brief Information PVT vented disc. The PVT disc uses, in its ventilation chamber, pillars instead of vanes. Disc cooling capacity is enhanced by an extra 40% and therefore provides more resistance against thermal cracking. |
| Product Feature 3 | with bolts/screws |
| Machining | High-carbon |
| Brake Function | Brake Disc |
| Replaces | 09.8697.80; 09.8697.81 |
| Minimum Thickness | 28.4 mm |
| Surface | Coated |
£ 102.01 inc. VAT







