Apec Brake Pad Fitting Kit Front KIT1570
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Brake Function | Accessory Kit, disc brake pad |
£ 16.94 inc. VAT

Brake pad fitting kits are often not considered when replacing brake pads but are hugely important to the braking performance, longevity and safety of your vehicle. Practicing fitting new brake pad clips and sprung components when installing new pads will ensure proper performance and ensure normal lifetime wear or newly purchased brake pads.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Brake Function | Accessory Kit, disc brake pad |
£ 16.94 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Brake Function | Accessory Kit, disc brake pad |
£ 16.49 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Brake System | Bendix |
| Brake Function | Accessory Kit, disc brake pad |
| Vehicle Manufacturer | CITROEN PEUGEOT |
| Model | 106 306 BX VISA |
£ 8.04 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Brake System | TRW |
| Bolt Length | 81 mm |
| Brake Function | Accessory Kit, disc brake pad |
| Model | 240 260 E TYPE |
| Vehicle Manufacturer | JAGUAR VOLVO |
£ 5.83 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Product Code | KIT253 |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Brake System | TRW |
| Bolt Length | 75 mm |
| Vehicle Manufacturer | FORD |
| Model | CAPRI CORTINA ESCORT GRANADA |
£ 6.60 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Brake System | Delco |
| Bolt Length | 83 mm |
| Brake Function | Accessory Kit, disc brake pad |
| Vehicle Manufacturer | LOTUS OPEL VAUXHALL |
£ 6.52 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake System | Tokico |
| Brake Function | Accessory Kit, disc brake pad |
| Vehicle Manufacturer | HONDA ROVER SUBARU SUZUKI |
£ 7.15 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Brake System | Kelsey Hayes |
| Brake Function | Accessory Kit, disc brake pad |
| Vehicle Manufacturer | SEAT VOLKSWAGEN |
£ 5.72 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Brake System | Sumitomo |
| Bolt Length | 74 mm |
| Brake Function | Accessory Kit, disc brake pad |
| Vehicle Manufacturer | MAZDA |
| Model | 323 DEMIO |
£ 6.54 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Brake System | ATE |
| Brake Function | Accessory Kit, disc brake pad |
| Model | 106 AX SAXO |
| Vehicle Manufacturer | CITROEN PEUGEOT |
£ 7.88 inc. VAT