Apec Brake Pad Wear Indicator Sensor Rear WIR5159
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Length | 845 mm |
| Placement On Vehicle | Rear Axle |
| Brake Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Vehicle Manufacturer | BMW |
£ 10.06 inc. VAT

Brake wear indicators are crucial to the management of brake pads on your vehicle by monitoring and warning of dangerously low pads. Also known as a brake squealer, they audibly or electronically let the driver aware that the brake pads are in-need of replacement.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Length | 845 mm |
| Placement On Vehicle | Rear Axle |
| Brake Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Vehicle Manufacturer | BMW |
£ 10.06 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Length | 715 mm |
| Placement On Vehicle | Rear Axle |
| Product Feature 1 | Disc Brake |
| Brake Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Model | X5 |
| Vehicle Manufacturer | BMW |
£ 8.29 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Length | 1220 mm |
| Placement On Vehicle | Rear Axle |
| Brake Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Vehicle Manufacturer | BMW |
| Model | Z4 |
£ 8.80 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Length | 840 mm |
| Placement On Vehicle | Rear Axle |
| Brake Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Vehicle Manufacturer | BMW |
| Model | 316 318 318 TDS Z3 Z3 M |
£ 8.95 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Length | 505 mm |
| Placement On Vehicle | Rear Axle |
| Brake Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Vehicle Manufacturer | PORSCHE |
| Model | BOXSTER CAYMAN |
£ 7.53 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Length 3 | 430 mm |
| Placement On Vehicle | Rear Axle |
| Product Feature 3 | Disc Brake |
| Brake Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Model | TRANSIT TRANSIT TOURNEO |
| Vehicle Manufacturer | FORD |
£ 5.81 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Length | 1127 mm |
| Placement On Vehicle | Rear Axle |
| Product Feature 1 | Disc Brake |
| Brake Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Vehicle Manufacturer | RANGE ROVER |
| Model | Mk3 |
£ 8.75 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Length | 1355 mm |
| Placement On Vehicle | Rear Axle |
| Brake Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Vehicle Manufacturer | BMW |
| Model | M3 |
£ 12.71 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Length | 155 mm |
| Placement On Vehicle | Rear Axle |
| Brake Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Model | V220 V230 V280 VITO |
| Vehicle Manufacturer | MERCEDES |
£ 4.81 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Product Code | WIR5183 |
| Length | 1178 mm |
| Placement On Vehicle | Rear Axle |
| Brake Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Vehicle Manufacturer | LAND ROVER RANGE ROVER |
| Model | DISCOVERY SPORT |
£ 8.62 inc. VAT