007 Numax Premium Car Battery 12V 36AH
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Numax |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 41 Ah |
| CCA (EN) | 360 A |
| Length | 210 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 175 mm |
| Guarantee | 3 Years |
£ 47.97 inc. VAT

Numax produce high quality car batteries that are great value for money. Established in 2002, Numax can offer a cost effective alternative for just about any UK vehicle.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Numax |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 41 Ah |
| CCA (EN) | 360 A |
| Length | 210 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 175 mm |
| Guarantee | 3 Years |
£ 47.97 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Numax |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 55 Ah |
| CCA (EN) | 500 A |
| Length | 226 mm |
| Width | 170 mm |
| Height inc. terms | 200 mm |
| Guarantee | 3 Years |
£ 76.35 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Numax |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 55 Ah |
| CCA (EN) | 500 A |
| Length | 226 mm |
| Width | 170 mm |
| Height inc. terms | 200 mm |
| Guarantee | 3 Years |
£ 80.86 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Numax |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 88 Ah |
| CCA (EN) | 640 A |
| Length | 354 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Guarantee | 3 Years |
£ 102.91 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Numax |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 45 Ah |
| CCA (EN) | 330 A |
| Length | 234 mm |
| Width | 128 mm |
| Height inc. terms | 225 mm |
| Other References | 32C24L, 46B24LS, 46B24S, 50B24LS, 55B24LS, N40 L, NS60 LS, NT80 S6LS, NT80 S6LS, NT80 S6LS, NT80 S6LS, NX100 S6LS, Exide W044SE / W048BX / W048SE |
| Guarantee | 3 Years |
£ 53.41 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Numax |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 45 Ah |
| CCA (EN) | 390 A |
| Length | 210 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Other References | Exide W077BX / W077SE |
| Guarantee | 3 Years |
£ 55.36 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Numax |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 70 Ah |
| CCA (EN) | 640 A |
| Length | 278 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Other References | 086 |
| Guarantee | 3 Years |
£ 77.26 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Numax |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 28 Ah |
| CCA (EN) | 190 A |
| Length | 193 mm |
| Width | 140 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Guarantee | 3 Years |
£ 62.00 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Numax |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 85 Ah |
| CCA (EN) | 620 A |
| Length | 302 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 225 mm |
| Other References | 65D31R, 75D31R, 95D31R, LO 7653, N70, N70 Z, NX120 7, NX120 7L, Exide W250BX / W250SE |
| Guarantee | 3 Years |
£ 139.32 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Numax |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 85 Ah |
| CCA (EN) | 620 A |
| Length | 302 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 225 mm |
| Other References | 65D31R, 75D31R, 95D31R, LO 7653, N70, N70 Z, NX120 7, NX120 7L, Exide W250BX / W250SE |
| Guarantee | 3 Years |
£ 139.32 inc. VAT