Reviews of PC1500-34 ODYSSEY Reverse Terminal Battery 12V 1500 PHCA (ODX-AGM34R)
Odyssey
PC1500-34 ODYSSEY Reverse Terminal Battery 12V 1500 PHCA (ODX-AGM34R)
Average Customer Review (5.0 / 5.0) Average Rating:
Total Reviews:2
View Product
Customer Reviews
5
Star Rating
Fitted To: Dodge Ram 1500 Laramie 5.2 litre Petrol 1998
This product exceeded my expectations and I can confirm a significant difference in performance. What I appreciate the most in this product is the fact that it delivers a superior power supply as compared to all reviewed competitors, while fitting in battery holders dimensioned for regular batteries. The battery previously installed in my car is a 540A, Varta D24, which was exactly fitted in the battery holder of my car. Most competitors offer batteries with an identical size, delivering 800A to 1000A of cranking power. Odyssey is the only one which delivers up to 1500A for the same dimensions.