YBX3780 Yuasa SMF Car Battery 12V 74Ah
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Yuasa |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 74 Ah |
| CCA (EN) | 740 A |
| Length | 260 mm |
| Width | 183 mm |
| Height inc. terms | 185 mm |
| Guarantee | 3 Years |
£ 105.98 inc. VAT

Yuasa automotive batteries are regarded by many people as being the world's best car batteries. From their Japanese roots starting in 1909, Yuasa have grown to become one of the largest and most well-known battery brands on the planet.
Now officially known as the GS Yuasa Corporation, Yuasa have been supplying high quality car batteries in the UK for many years.
Yuasa Car Batteries are available across several distinct ranges with differing warranties, specs and technologies:
Yuasa also classify their car batteries into the technology types used;
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Yuasa |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 74 Ah |
| CCA (EN) | 740 A |
| Length | 260 mm |
| Width | 183 mm |
| Height inc. terms | 185 mm |
| Guarantee | 3 Years |
£ 105.98 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Yuasa |
| Product Code | YBX5056 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 40 Ah |
| CCA (EN) | 360 A |
| Length | 187 mm |
| Width | 137 mm |
| Height inc. terms | 225 mm |
| Other References | 054H, HSB056 |
| Guarantee | 5 Years |
£ 60.45 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Yuasa |
| Product Code | YBX5100 |
| Range | Yuasa YBX5000 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 75 Ah |
| CCA (EN) | 710 A |
| Length | 278 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 175 mm |
| Guarantee | 5 Years |
£ 111.49 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Yuasa |
| Product Code | YBX1012 |
| Range | Yuasa YBX1000 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 45 Ah |
| CCA (EN) | 380 A |
| Length | 207 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Guarantee | 3 Years |
£ 61.60 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Yuasa |
| Product Code | YBX3004 |
| Range | Yuasa YBX3000 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 50 Ah |
| CCA (EN) | 400 A |
| Length | 202 mm |
| Width | 173 mm |
| Height inc. terms | 225 mm |
| Guarantee | 3 Years |
£ 71.08 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Yuasa |
| Product Code | YBX3031 |
| Range | Yuasa YBX3000 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 72 Ah |
| CCA (EN) | 630 A |
| Length | 260 mm |
| Width | 174 mm |
| Height inc. terms | 225 mm |
| Guarantee | 3 Years |
£ 92.88 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Yuasa |
| Product Code | YBX3056 |
| Range | Yuasa YBX3000 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 36 Ah |
| CCA (EN) | 330 A |
| Length | 187 mm |
| Width | 137 mm |
| Height inc. terms | 225 mm |
| Guarantee | 3 Years |
£ 52.74 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Yuasa |
| Product Code | YBX3078 |
| Range | Yuasa YBX3000 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 62 Ah |
| CCA (EN) | 550 A |
| Length | 243 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Guarantee | 3 Years |
£ 82.97 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Yuasa |
| Range | Yuasa YBX3000 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 85 Ah |
| CCA (EN) | 760 A |
| Length | 317 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Guarantee | 3 Years |
£ 115.14 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Yuasa |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 90 Ah |
| CCA (EN) | 800 A |
| Length | 353 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Guarantee | 3 Years |
£ 112.10 inc. VAT