NRF Heater / Blower Resistor 342085
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Voltage | 12 Volts |
| Number of Poles | 5 -pin connector |
| Function | Resistor, interior blower |
£ 54.57 inc. VAT

Blower motor resistors from NRF offer a comprehensive range of 125 references that match or exceed OE (Original Equipment) quality standards. Also known as a "blower motor module," these components ensure accurate speed variations in cooling fans, contributing to efficient and reliable airflow control within the vehicle's HVAC system for optimal performance.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Voltage | 12 Volts |
| Number of Poles | 5 -pin connector |
| Function | Resistor, interior blower |
£ 54.57 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Voltage | 12 Volts |
| Function | Resistor, interior blower |
£ 67.97 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Resistor, interior blower |
£ 26.62 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Resistor, interior blower |
| For OE Number | 9703507000 |
£ 24.54 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Voltage | 12 Volts |
| Product Feature 3 | with integrated regulator |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Connector Shape | rectangular |
| Diameter 2 | 137 mm |
| Manufacturer Restriction | DENSO |
| Function | Interior Blower |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
£ 97.49 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Voltage | 12 Volts |
| Product Feature 3 | without integrated regulator |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Connector Shape | rectangular |
| Diameter 2 | 143 mm |
| Manufacturer Restriction | BOSCH |
| Function | Interior Blower |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Power [W] | 216 W |
£ 60.23 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Voltage | 12 Volts |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Connector Shape | rectangular |
| Diameter 2 | 147 mm |
| Function | Interior Blower |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Power [W] | 270 W |
£ 89.36 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Voltage | 12 Volts |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Connector Shape | rectangular |
| Diameter 2 | 156 mm |
| Function | Interior Blower |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Power [W] | 222 W |
£ 59.29 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Voltage | 12 Volts |
| Manufacturer Restriction | MAGNETI MARELLI |
| Function | Interior Blower |
£ 86.97 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Voltage | 12 Volts |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Connector Shape | rectangular |
| Diameter 2 | 136 mm |
| Manufacturer Restriction | MAGNETI MARELLI |
| Function | Interior Blower |
| For OE Number | 6441T7 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Power [W] | 150 W |
£ 49.76 inc. VAT