NRF Coolant Expansion Tank 454139
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Product Feature 2 | EASY FIT |
| Function | Expansion Tank, coolant |
£ 19.19 inc. VAT

Expansion tanks from trusted brands like NRF are manufactured using 100% virgin materials, ensuring superior durability and performance. These tanks undergo rigorous compression and vibration testing to guarantee no leaks and maintain structural integrity. Each expansion tank is validated to provide a perfect OE (Original Equipment) quality fit, ensuring reliable operation in your vehicle's cooling system.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Product Feature 2 | EASY FIT |
| Function | Expansion Tank, coolant |
£ 19.19 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Product Feature 1 | with cap |
| Product Feature 2 | EASY FIT |
| Function | Expansion Tank, coolant |
£ 26.66 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Colour | White |
| Product Feature 1 | with cap |
| Product Feature 2 | EASY FIT |
| Function | Expansion Tank, coolant |
£ 25.42 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Expansion Tank, coolant |
£ 62.94 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Function | Expansion Tank, coolant |
£ 58.07 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Capacity | 5.8 Ah |
| Length | 531 mm |
| Width | 358 mm |
| Height | 154 mm |
| Colour | White |
| Product Feature 1 | with sensor, with cap |
| Product Feature 2 | EASY FIT |
| Function | Expansion Tank, coolant |
£ 64.52 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Capacity | 11.5 Ah |
| Length | 750 mm |
| Width | 330 mm |
| Height | 200 mm |
| Colour | White |
| Product Feature 1 | without sensor, with cap |
| Product Feature 2 | EASY FIT |
| Function | Expansion Tank, coolant |
£ 100.58 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Capacity | 12 Ah |
| Length | 622 mm |
| Width | 462 mm |
| Height | 195 mm |
| Colour | White |
| Product Feature 1 | with sensor, with cap |
| Product Feature 2 | EASY FIT |
| Function | Expansion Tank, coolant |
£ 72.34 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Length | 840 mm |
| Width | 240 mm |
| Height | 211 mm |
| Colour | Black |
| Product Feature 1 | with cap |
| Product Feature 2 | EASY FIT |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| For OE Number | 1731693 |
£ 68.03 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Length | 528 mm |
| Width | 304 mm |
| Height | 115 mm |
| Colour | Black |
| Product Feature 1 | without sensor, with cap |
| Product Feature 2 | EASY FIT |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| For OE Number | 3037179 |
£ 63.02 inc. VAT