NRF Radiator 55340
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Material | Aluminium |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Width | 375 mm |
| Radiator Type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Depth | 26 mm |
| Core Length | 540 mm |
£ 46.87 inc. VAT

Radiators from brands like NRF offer an extensive range of high-end OE (Original Equipment) manufactured radiators, crafted from top-quality materials and engineered for optimal performance. These radiators are designed to efficiently absorb the heat produced by the engine, ensuring reliable cooling and enhancing overall engine performance and longevity. By maintaining proper temperature regulation, they contribute to the vehicle's cooling system efficiency and durability.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Material | Aluminium |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Width | 375 mm |
| Radiator Type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Depth | 26 mm |
| Core Length | 540 mm |
£ 46.87 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Material | Aluminium |
| Product Feature 2 | Economy Class |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Version | Alternative |
| Core Depth | 32 mm |
| Core Length | 682 mm |
| Core Width | 396 mm |
| Radiator Type | Mechanically jointed cooling fins |
£ 91.54 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Material | Aluminium |
| Product Feature 1 | with mounting parts |
| Product Feature 2 | EASY FIT |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Radiator Type | Brazed cooling fins |
| Core Depth | 40 mm |
| Core Length | 680 mm |
| Core Width | 409 mm |
£ 141.18 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Material | Aluminium |
| Product Feature 1 | with mounting parts |
| Product Feature 2 | EASY FIT |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator Type | Brazed cooling fins |
| Core Depth | 24 mm |
| Core Length | 730 mm |
| Core Width | 386 mm |
£ 79.47 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Material | Aluminium |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Depth | 27 mm |
| Core Length | 762 mm |
| Core Width | 595 mm |
| Radiator Type | Brazed cooling fins |
£ 154.91 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Material | Aluminium |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Depth | 26 mm |
| Core Length | 740 mm |
| Core Width | 480 mm |
| Radiator Type | Brazed cooling fins |
£ 130.49 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Material | Aluminium |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Radiator Type | Brazed cooling fins |
| Core Depth | 16 mm |
| Core Length | 643 mm |
| Core Width | 525 mm |
£ 174.16 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Material | Aluminium |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Depth | 16 mm |
| Core Length | 640 mm |
| Core Width | 525 mm |
| Radiator Type | Brazed cooling fins |
£ 149.75 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Material | Aluminium |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Width | 490 mm |
| Radiator Type | Brazed cooling fins |
| Core Depth | 26 mm |
| Core Length | 775 mm |
£ 121.58 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NRF |
| Material | Aluminium |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Core Width | 450 mm |
| Radiator Type | Brazed cooling fins |
| Core Depth | 32 mm |
| Core Length | 635 mm |
£ 146.05 inc. VAT