Apec Water Pump AWP1291
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Model | MAESTRO MINI |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Manufacturer | AUSTIN ROVER |
| Number of Wings | 6 |
£ 24.40 inc. VAT

Water pumps from leading aftermarket brands like NAPA, Gates, NRF, and Apec are designed to meet or exceed Original Equipment (OE) standards. These pumps are engineered for high pressure and temperature conditions, ensuring optimal thermal balance for superior vehicle performance. With a high-quality water pump, you can expect improved fuel efficiency and reduced emissions, contributing to overall better engine performance and longevity.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Model | MAESTRO MINI |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Manufacturer | AUSTIN ROVER |
| Number of Wings | 6 |
£ 24.40 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Model | 111 114 214 |
| Number of Teeth | 24 |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Pulleys | without belt pulley |
| Manufacturer | ROVER |
| Number of Wings | 6 |
| Water Pump Pulley Diameter | 59 mm |
£ 23.74 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Model | 216 416 CIVIC CONCERTO CRX LOGO |
| Number of Teeth | 19 |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Pulleys | without belt pulley |
| Manufacturer | HONDA ROVER |
| Number of Wings | 7 |
| Water Pump Pulley Diameter | 56 mm |
£ 25.08 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Manufacturer | HONDA LAND ROVER MG ROVER |
| Number of Wings | 6 |
£ 29.66 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Model | 618 620 ACCORD PRELUDE SHUTTLE |
| Number of Teeth | 20 |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Pulleys | without belt pulley |
| Manufacturer | HONDA ROVER |
| Water Pump Pulley Diameter | 59 mm |
| Number of Wings | 7 |
£ 26.19 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Model | APPLAUSE CHARADE GRAN MOVE HIJET |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Manufacturer | DAIHATSU |
| Number of Wings | 7 |
£ 37.66 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Model | 626 E2000 |
| Number of Teeth | 20 |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Pulleys | without belt pulley |
| Manufacturer | MAZDA |
£ 58.95 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Model | SPORTRAK TERIOS |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Manufacturer | DAIHATSU |
| Number of Wings | 7 |
£ 36.41 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Manufacturer | MERCEDES |
| Number of Wings | 8 |
£ 29.75 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Model | 190 200 230 KORANDO |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Manufacturer | DAEWOO MERCEDES |
| Number of Wings | 4 |
£ 72.27 inc. VAT