NAPA Water Pump NWP1339
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| For OE Number | 1610087730 |
| Number of Wings | 6 |
£ 50.50 inc. VAT

Water pumps from leading aftermarket brands like NAPA, Gates, NRF, and Apec are designed to meet or exceed Original Equipment (OE) standards. These pumps are engineered for high pressure and temperature conditions, ensuring optimal thermal balance for superior vehicle performance. With a high-quality water pump, you can expect improved fuel efficiency and reduced emissions, contributing to overall better engine performance and longevity.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| For OE Number | 1610087730 |
| Number of Wings | 6 |
£ 50.50 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Number of Wings | 6 |
£ 30.46 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Number of Wings | 6 |
£ 40.46 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Number of Teeth | 24 |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Pulleys | without belt pulley |
| Number of Wings | 6 |
| Water Pump Pulley Diameter | 60 mm |
£ 20.74 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Product Feature 2 | non-switchable water pump |
| Operating Mode | Mechanical |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | for V-ribbed belt use |
| Number of Wings | 9 |
| Vacuum Controlled | not for vacuum connection |
| Water Pump Pulley Diameter | 105 mm |
£ 62.60 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Number of Teeth | 6 |
| Operating Mode | Mechanical |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | for V-ribbed belt use |
| Reinforced Version | |
| Housing Type | without housing |
| Number of Wings | 7 |
| Water Pump Pulley Diameter | 110 mm |
£ 111.96 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Number of Teeth | 7 |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | for V-ribbed belt use |
| Number of Wings | 6 |
| Water Pump Pulley Diameter | 93 mm |
£ 89.82 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Number of Teeth | 6 |
| Function | Water Pump, engine cooling |
£ 286.22 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Number of Teeth | 6 |
| Operating Mode | Mechanical |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | for V-ribbed belt use |
| Number of Wings | 9 |
| Water Pump Pulley Diameter | 108 mm |
£ 87.58 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Number of Teeth | 6 |
| Operating Mode | Mechanical |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | for V-ribbed belt use |
| Number of Wings | 9 |
| Water Pump Pulley Diameter | 110 mm |
£ 94.00 inc. VAT