Bosch Starter Motor 0986017030
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Voltage | 12 Volts |
| Length | 214 mm |
| Number of Teeth | 9 |
| Service Exchange Part | |
| Thread Measurement 1 | M8x1.25 |
| Function | Starter |
| Number of Mounting Bores | 2 |
| Bore Diameter 3 | 9 mm |
| Bore Diameter | 9 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Rated Power | 0.7 W |
| Flange Diameter | 64.5 mm |
| Clamp | 50, 30 |
| Jaw Opening Angle Measurement (Degree) | 135 |
| Connecting Angle (Degree) | 38 |
| Fastening Hole Angle (Degree) | 38 |
| Position / Degree | 0 |
| Number of Thread Bores | 1 |
| Pinion Rest Position | 10.9 mm |
| Starter Type | Self-supporting |
£ 107.34 inc. VAT







