BGA Cylinder Head Gasket CH5569
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | BGA |
| Length | 440 mm |
| Width | 182 mm |
| Diameter | 85 mm |
| Function | Gasket, cylinder head |
| Thickness | 0.7 mm |
£ 30.67 inc. VAT

BGA (BG Automotive) is a manufacturer specializing in high-quality, precision machined engine components, particularly cylinder head parts. They use the strongest metals and advanced machining techniques to ensure top tier quality and endurance. BGA’s products are designed to meet or exceed OE standards and come with full competitor and OE cross reference. Each component is carefully individually packed for protection during transportation, ensuring safe delivery and reliable performance.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | BGA |
| Length | 440 mm |
| Width | 182 mm |
| Diameter | 85 mm |
| Function | Gasket, cylinder head |
| Thickness | 0.7 mm |
£ 30.67 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | BGA |
| Length | 250 mm |
| Width | 182 mm |
| Diameter | 93 mm |
| Function | Gasket, cylinder head |
| Thickness | 1.6 mm |
£ 21.00 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | BGA |
| Length | 385 mm |
| Width | 160 mm |
| Diameter | 77 mm |
| Function | Gasket, cylinder head |
| Thickness | 0.5 mm |
£ 26.50 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | BGA |
| Length | 395 mm |
| Width | 160 mm |
| Diameter | 86 mm |
| Function | Gasket, cylinder head |
| Thickness | 1.2 mm |
£ 18.98 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | BGA |
| Length | 430 mm |
| Width | 145 mm |
| Diameter | 86 mm |
| Function | Gasket, cylinder head |
| Thickness | 1.3 mm |
| Notches / Holes Number | 1 |
£ 21.04 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | BGA |
| Length | 430 mm |
| Width | 145 mm |
| Diameter | 86 mm |
| Function | Gasket, cylinder head |
| Thickness | 1.5 mm |
| Notches / Holes Number | 5 |
£ 21.04 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | BGA |
| Length | 395 mm |
| Width | 165 mm |
| Diameter | 81.5 mm |
| Function | Gasket, cylinder head |
| Thickness | 1 mm |
£ 21.27 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | BGA |
| Length | 430 mm |
| Width | 145 mm |
| Diameter | 84 mm |
| Function | Gasket, cylinder head |
| Thickness | 1.26 mm |
| Notches / Holes Number | 3 |
£ 31.33 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | BGA |
| Length | 430 mm |
| Width | 145 mm |
| Diameter | 84 mm |
| Function | Gasket, cylinder head |
| Thickness | 1.38 mm |
| Notches / Holes Number | 6 |
£ 21.19 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | BGA |
| Length | 430 mm |
| Width | 145 mm |
| Diameter | 84 mm |
| Function | Gasket, cylinder head |
| Thickness | 1.42 mm |
| Notches / Holes Number | 7 |
£ 30.11 inc. VAT