BGA Inlet Valve V998918
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | BGA |
| Length | 99.7 mm |
| Function | Intake Valve |
| Valve Head Diameter | 26 mm |
| Valve Seat Angle | 45 ° |
| Valve Stem Diameter | 6 mm |
£ 11.99 inc. VAT

BGA's range of valves is crafted from top-quality materials, including stellite and bi-metal where necessary, to ensure exceptional manufacturing standards. Designed to meet or exceed OE quality standards, BGA valves are made with high performance materials that offer outstanding durability and resistance to corrosion. These valves are built to last, ensuring reliable performance and excellence throughout their lifespan.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | BGA |
| Length | 99.7 mm |
| Function | Intake Valve |
| Valve Head Diameter | 26 mm |
| Valve Seat Angle | 45 ° |
| Valve Stem Diameter | 6 mm |
£ 11.99 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | BGA |
| Length | 105.4 mm |
| Function | Intake Valve |
| Valve Head Diameter | 30.5 mm |
| Valve Seat Angle | 45 ° |
| Valve Stem Diameter | 7 mm |
£ 11.68 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | BGA |
| Length | 104 mm |
| Function | Intake Valve |
| Valve Head Diameter | 34 mm |
| Valve Seat Angle | 45 ° |
| Valve Stem Diameter | 6 mm |
£ 8.75 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | BGA |
| Length | 42.4 mm |
| Outer Diameter | 11.07 mm |
| Inner Diameter | 6 mm |
| Function | Valve Guide |
| Valve Type | for inlet valves, for exhaust valves |
£ 6.51 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | BGA |
| Function | Valve Guide |
| Valve Type | for exhaust valves |
£ 6.96 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | BGA |
| Function | Valve Guide |
| Valve Type | for inlet valves, for exhaust valves |
£ 7.42 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | BGA |
| Length | 40 mm |
| Outer Diameter 2 | 11.1 mm |
| Inner Diameter | 6 mm |
| Function | Valve Guide |
| Valve Type | for inlet valves, for exhaust valves |
£ 7.08 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | BGA |
| Length | 48 mm |
| Outer Diameter 2 | 14.1 mm |
| Replaces | VG3528 |
| Inner Diameter | 8 mm |
| Function | Valve Guide |
| Valve Type | for inlet valves, for exhaust valves |
£ 5.09 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | BGA |
| Length | 40.5 mm |
| Outer Diameter 2 | 11.1 mm |
| Inner Diameter | 6 mm |
| Function | Valve Guide |
| Valve Type | for inlet valves, for exhaust valves |
£ 6.68 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | BGA |
| Length | 36 mm |
| Outer Diameter 2 | 10.1 mm |
| Inner Diameter | 6 mm |
| Function | Valve Guide |
| Valve Type | for inlet valves, for exhaust valves |
£ 7.70 inc. VAT