Bosch Air Filter 1457433101
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Length | 312.6 mm |
| Width | 273.1 mm |
| Height | 42.3 mm |
| Function | Air Filter |
| Quantity | 1 |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 15.07 inc. VAT

We supply a variety of air filters from trusted brands like Bosch, NAPA, Mahle, Wix, Delphi and Mann, designed to improve engine efficiency by ensuring clean air is delivered to the engine. Replacing air filters regularly is essential, as a clogged filter can restrict airflow, reducing engine performance, fuel efficiency, and potentially causing long-term engine damage.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Length | 312.6 mm |
| Width | 273.1 mm |
| Height | 42.3 mm |
| Function | Air Filter |
| Quantity | 1 |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 15.07 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Length | 404.6 mm |
| Width | 173.4 mm |
| Height | 37.3 mm |
| Function | Air Filter |
| Quantity | 1 |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 13.50 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Length | 245 mm |
| Width | 169 mm |
| Height | 68 mm |
| Function | Air Filter |
| Quantity | 1 |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 9.12 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Length | 271 mm |
| Width | 171 mm |
| Height | 54 mm |
| Function | Air Filter |
| Quantity | 1 |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 9.40 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Length | 246 mm |
| Width | 156 mm |
| Height | 45 mm |
| Function | Air Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 8.75 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Width | 136 mm |
| Height | 234 mm |
| Outer Diameter | 136 mm |
| Diameter 2 | 72 mm |
| Function | Air Filter |
| Quantity | 1 |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 13.90 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Length | 307 mm |
| Width | 135 mm |
| Height | 60 mm |
| Function | Air Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 10.52 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Length | 335 mm |
| Width | 102 mm |
| Height | 45 mm |
| Function | Air Filter |
| Quantity | 1 |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 8.85 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Length | 335 mm |
| Width | 102 mm |
| Height | 56 mm |
| Function | Air Filter |
| Quantity | 1 |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 10.13 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Length | 314 mm |
| Width | 112 mm |
| Height | 57.5 mm |
| Function | Air Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 9.91 inc. VAT