Mann Air Filter C22580/1
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | MANN FILTER |
| Height | 417 mm |
| Outer Diameter | 214 mm |
| Replaces | C22580 |
| Inner Diameter 2 | 124 mm |
| Function | Air Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 32.95 inc. VAT

We supply a variety of air filters from trusted brands like Bosch, NAPA, Mahle, Wix, Delphi and Mann, designed to improve engine efficiency by ensuring clean air is delivered to the engine. Replacing air filters regularly is essential, as a clogged filter can restrict airflow, reducing engine performance, fuel efficiency, and potentially causing long-term engine damage.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | MANN FILTER |
| Height | 417 mm |
| Outer Diameter | 214 mm |
| Replaces | C22580 |
| Inner Diameter 2 | 124 mm |
| Function | Air Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 32.95 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | MANN FILTER |
| Height | 78 mm |
| Outer Diameter | 212 mm |
| Inner Diameter | 142 mm |
| Inner Diameter 2 | 142 mm |
| Function | Air Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 10.94 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | MANN FILTER |
| Height | 737 mm |
| Outer Diameter 2 | 220 mm |
| Outer Diameter | 146 mm |
| Inner Diameter 2 | 132 mm |
| Function | Air Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 73.25 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | MANN FILTER |
| Height | 288 mm |
| Outer Diameter | 230 mm |
| Inner Diameter 2 | 118 mm |
| Function | Air Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 21.61 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | MANN FILTER |
| Length | 229 mm |
| Width | 199 mm |
| Height | 49 mm |
| Function | Air Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 17.62 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | MANN FILTER |
| Height | 174 mm |
| Outer Diameter | 222 mm |
| Replaces | C23008 |
| Inner Diameter 2 | 121 mm |
| Function | Air Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 26.33 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | MANN FILTER |
| Height | 130 mm |
| Outer Diameter 2 | 241 mm |
| Outer Diameter | 228 mm |
| Inner Diameter | 161 mm |
| Inner Diameter 2 | 161 mm |
| Function | Air Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 18.03 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | MANN FILTER |
| Height | 155 mm |
| Outer Diameter | 230 mm |
| Product Feature 3 | Picolight |
| Inner Diameter 2 | 100 mm |
| Function | Air Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 20.02 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | MANN FILTER |
| Length | 170 mm |
| Width | 230 mm |
| Height | 165 mm |
| Product Feature 3 | IQORON |
| Part number of recommended accessories | CF 2125 |
| Function | Air Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 39.90 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | MANN FILTER |
| Height | 383 mm |
| Outer Diameter | 228 mm |
| Product Feature 3 | Piclon |
| Part number of recommended accessories | CF 1200 |
| Inner Diameter | 10.5 mm |
| Inner Diameter 2 | 116 mm |
| Function | Air Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 34.39 inc. VAT