Mann Air Filter C60230
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | MANN FILTER |
| Length | 598 mm |
| Width | 171 mm |
| Height | 50 mm |
| Height 2 | 61 mm |
| Function | Air Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 24.38 inc. VAT

We supply a variety of air filters from trusted brands like Bosch, NAPA, Mahle, Wix, Delphi and Mann, designed to improve engine efficiency by ensuring clean air is delivered to the engine. Replacing air filters regularly is essential, as a clogged filter can restrict airflow, reducing engine performance, fuel efficiency, and potentially causing long-term engine damage.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | MANN FILTER |
| Length | 598 mm |
| Width | 171 mm |
| Height | 50 mm |
| Height 2 | 61 mm |
| Function | Air Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 24.38 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | MANN FILTER |
| Length | 598 mm |
| Width | 170 mm |
| Height | 70 mm |
| Height 2 | 81 mm |
| Function | Air Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 25.33 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | MANN FILTER |
| Height | 70 mm |
| Outer Diameter | 60 mm |
| Product Feature 3 | Picolino |
| Inner Diameter | 34 mm |
| Inner Diameter 2 | 34 mm |
| Function | Air Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 9.89 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | MANN FILTER |
| Length | 626 mm |
| Width | 564 mm |
| Height | 78 mm |
| Replaces | C641500 |
| Function | Air Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 130.03 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | MANN FILTER |
| Height | 123 mm |
| Outer Diameter | 65 mm |
| Inner Diameter | 10 mm |
| Inner Diameter 2 | 38 mm |
| Function | Air Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 14.72 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | MANN FILTER |
| Height | 171 mm |
| Outer Diameter | 65 mm |
| Inner Diameter | 10 mm |
| Inner Diameter 2 | 38 mm |
| Function | Air Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 12.34 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | MANN FILTER |
| Height | 70 mm |
| Outer Diameter | 65 mm |
| Inner Diameter 2 | 38 mm |
| Function | Air Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 15.01 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | MANN FILTER |
| Height | 60.5 mm |
| Outer Diameter | 84 mm |
| Inner Diameter | 55 mm |
| Inner Diameter 2 | 55 mm |
| Function | Air Filter / Filter, venting (fuel tank) / Filter, venting (hydraulic tank) |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 8.37 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | MANN FILTER |
| Height | 120 mm |
| Outer Diameter | 77 mm |
| Thread Size | M16x1.5 |
| Inner Diameter | 63 mm |
| Inner Diameter 3 | 72 mm |
| Function | Air Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 14.69 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | MANN FILTER |
| Height | 180 mm |
| Outer Diameter | 89 mm |
| Part number of recommended accessories | CF 5001 |
| Inner Diameter 2 | 43 mm |
| Function | Air Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 16.72 inc. VAT