NAPA Oil Filter NFO3109
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Height | 95 mm |
| Outer Diameter | 65 mm |
| Inner Diameter 2 | 31 mm |
| Inner Diameter | 31 mm |
| Function | Oil Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 6.83 inc. VAT

Tayna offers a selection of high-performance oil filters from renowned brands like Bosch, Mahle, and Mann, designed to keep your engine running smoothly by efficiently trapping dirt, debris, and contaminants from the oil. Replacing oil filters regularly is crucial, as a clogged filter can reduce oil flow, leading to engine wear, poor performance, and potential damage over time.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Height | 95 mm |
| Outer Diameter | 65 mm |
| Inner Diameter 2 | 31 mm |
| Inner Diameter | 31 mm |
| Function | Oil Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 6.83 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Height | 82 mm |
| Outer Diameter | 70 mm |
| Inner Diameter | 30 mm |
| Inner Diameter 2 | 30 mm |
| Function | Oil Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 6.75 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Height | 142 mm |
| Outer Diameter | 93 mm |
| Thread Size | 3/4-16 UNF |
| Inner Diameter | 71 mm |
| Inner Diameter 2 | 62 mm |
| Function | Oil Filter |
| Filter Type | Spin-on Filter |
£ 8.85 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Height | 114 mm |
| Outer Diameter | 94 mm |
| Thread Size | M 26 X 1.5 |
| Inner Diameter | 72 mm |
| Inner Diameter 2 | 63 mm |
| Function | Oil Filter |
| Filter Type | Spin-on Filter |
£ 9.57 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Height | 151 mm |
| Outer Diameter | 82 mm |
| Inner Diameter | 29 mm |
| Inner Diameter 2 | 26 mm |
| Function | Oil Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 8.75 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Height | 83 mm |
| Outer Diameter 2 | 65 mm |
| Inner Diameter | 25 mm |
| Inner Diameter 2 | 25 mm |
| Function | Oil Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 8.58 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Height | 77 mm |
| Outer Diameter | 77 mm |
| Thread Size | 3/4-16 UNF |
| Inner Diameter 2 | 62 mm |
| Inner Diameter | 70 mm |
| Function | Oil Filter |
| Filter Type | Spin-on Filter |
£ 5.94 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Height | 92 mm |
| Outer Diameter | 71 mm |
| Inner Diameter | 31 mm |
| Inner Diameter 2 | 31 mm |
| Function | Oil Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 7.42 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Height | 105 mm |
| Outer Diameter | 66 mm |
| Inner Diameter 2 | 41 mm |
| Inner Diameter | 26 mm |
| Function | Oil Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 7.57 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Length | 77 mm |
| Width | 71 mm |
| Height | 141 mm |
| Thread Size | M 27 X 1.5 |
| Diameter | 62 mm |
| Function | Oil Filter |
| Filter Type | Spin-on Filter |
£ 9.50 inc. VAT