Bosch Oil Filter 1457429249
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Height | 69 mm |
| Outer Diameter | 64 mm |
| Product Feature 1 | with seal |
| Inner Diameter | 29 mm |
| Function | Oil Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 7.71 inc. VAT

Tayna offers a selection of high-performance oil filters from renowned brands like Bosch, Mahle, and Mann, designed to keep your engine running smoothly by efficiently trapping dirt, debris, and contaminants from the oil. Replacing oil filters regularly is crucial, as a clogged filter can reduce oil flow, leading to engine wear, poor performance, and potential damage over time.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Height | 69 mm |
| Outer Diameter | 64 mm |
| Product Feature 1 | with seal |
| Inner Diameter | 29 mm |
| Function | Oil Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 7.71 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Height | 153 mm |
| Outer Diameter | 64 mm |
| Product Feature 1 | with seal |
| Inner Diameter | 31 mm |
| Function | Oil Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 9.97 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Height | 83 mm |
| Height 2 | 77 mm |
| Outer Diameter | 65 mm |
| Product Feature 1 | with seal |
| Inner Diameter | 25 mm |
| Function | Oil Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 7.51 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Height | 72 mm |
| Outer Diameter | 62 mm |
| Product Feature 1 | with gaskets/seals |
| Inner Diameter | 30 mm |
| Function | Oil Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 8.13 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Height | 153 mm |
| Height 2 | 150 mm |
| Outer Diameter | 47 mm |
| Product Feature 1 | with gaskets/seals |
| Inner Diameter | 37 mm |
| Function | Oil Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 8.29 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Height | 80 mm |
| Outer Diameter | 72 mm |
| Product Feature 1 | with seal |
| Inner Diameter | 32 mm |
| Function | Oil Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 8.20 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Height | 116 mm |
| Outer Diameter 2 | 65 mm |
| Outer Diameter | 65 mm |
| Inner Diameter | 32 mm |
| Function | Oil Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 8.92 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Height | 110 mm |
| Outer Diameter | 81 mm |
| Product Feature 1 | with gaskets/seals |
| Inner Diameter | 28 mm |
| Function | Oil Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 9.54 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Height | 196 mm |
| Outer Diameter 2 | 89 mm |
| Outer Diameter | 92 mm |
| Inner Diameter | 24.4 mm |
| Function | Oil Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 11.05 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Bosch |
| Height | 155 mm |
| Outer Diameter | 64 mm |
| Product Feature 1 | with gaskets/seals |
| Inner Diameter | 31 mm |
| Function | Oil Filter |
| Filter Type | Filter Insert |
£ 10.63 inc. VAT