DC27MF Numax Leisure Battery 12V 95Ah
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Numax |
| Range | Numax DC |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 95 Ah |
| Length | 302 mm |
| Width | 172 mm |
| Height inc. terms | 220 mm |
| NCC Class | B |
| Guarantee | 3 Years |
£ 106.81 inc. VAT

Numax produce high quality leisure batteries that are great value for money. Established in 2002, Numax can offer a cost effective alternative for many leisure applications such as caravans and motorhomes.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Numax |
| Range | Numax DC |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 95 Ah |
| Length | 302 mm |
| Width | 172 mm |
| Height inc. terms | 220 mm |
| NCC Class | B |
| Guarantee | 3 Years |
£ 106.81 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Numax |
| Range | Numax DC |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 80 Ah |
| Length | 257 mm |
| Width | 172 mm |
| Height inc. terms | 220 mm |
| NCC Class | C |
| Guarantee | 3 Years |
£ 97.93 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Numax |
| Range | Numax XV |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 140 Ah |
| CCA | 800 A |
| MCA | 1050 A |
| Length | 513 mm |
| Width | 185 mm |
| Height inc. terms | 215 mm |
| Guarantee | 3 Years |
£ 124.85 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Numax |
| Range | Numax XV |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 180 Ah |
| CCA (EN) | 1000 A |
| Length | 513 mm |
| Width | 223 mm |
| Height inc. terms | 223 mm |
| Guarantee | 2 Years |
£ 173.55 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Numax |
| Range | Numax XV |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 225 Ah |
| CCA | 1150 A |
| MCA | 1500 A |
| Length | 518 mm |
| Width | 276 mm |
| Height inc. terms | 240 mm |
| Guarantee | 3 Years |
£ 224.82 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Numax |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 115 Ah |
| Length | 344 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 228 mm |
| Guarantee | 3 Years |
£ 194.01 inc. VAT