6210M PLATINUM MARINE BATTERY 12V
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Platinum |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 210 Ah |
| MCA | 1480 A |
| Length | 516 mm |
| Width | 271 mm |
| Height | 236 mm |
£ 147.21 inc. VAT

Platinum are known for making premium quality leisure batteries with strong performance and excellent longevity. Their batteries are verified by The NCC as Class C in their leisure battery scheme meaning they are highly recommended batteries for use with an electrical hookup.
Their batteries come in a variety of shapes and sizes and have several useful features such as a state of charge indicator, labyrinth lid technology, spark arrestor and practical low height fitments.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Platinum |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 210 Ah |
| MCA | 1480 A |
| Length | 516 mm |
| Width | 271 mm |
| Height | 236 mm |
£ 147.21 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Platinum |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | EFB |
| Capacity (C20) | 75 Ah |
| Length | 267 mm |
| Width | 172 mm |
| Height inc. terms | 222 mm |
| NCC Class | C |
| Guarantee | 2 Years |
£ 87.00 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Platinum |
| Battery Voltage | 12 V |
| Battery Capacity | 110 Ah |
| Battery Width | 171 mm |
| Battery Function | Starter Battery |
| Battery Height | 237 mm |
| Battery Length | 328 mm |
| Product Title | Marine Battery 12V - 110Ah |
| Product Description | Platinum |
| Product Information |
|
£ 1,430.30 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Platinum |
| Battery Capacity | 75 Ah |
| Battery Width | 172 mm |
| Battery Function | Starter Battery |
| Battery Height | 222 mm |
| Battery Length | 258 mm |
| Battery Voltage | 12 V |
| Product Description | Platinum |
| Product Information |
|
| Product Title | Marine Battery 12V - 75Ah |
£ 1,430.10 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Platinum |
| Battery Function | Starter Battery |
| Battery Height | 222 mm |
| Battery Length | 302 mm |
| Battery Voltage | 12 V |
| Battery Capacity | 90 Ah |
| Battery Width | 170 mm |
| Product Information |
|
| Product Title | Marine Battery 12V - 90Ah |
| Product Description | Platinum |
£ 1,438.00 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Platinum |
| Battery Voltage | 12 V |
| Battery Width | 175 mm |
| Battery Capacity | 110 Ah |
| Battery Type Code | 6110 |
| Battery Function | Starter Battery |
| Battery Height | 225 mm |
| Battery Length | 350 mm |
| Product Description | Platinum |
£ 1,430.39 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Platinum |
| Battery Height | 290 mm |
| Battery Length | 345 mm |
| Battery Voltage | 12 V |
| Battery Width | 172 mm |
| Battery Capacity | 125 Ah |
| Battery Type Code | 6135 |
| Battery Function | Starter Battery |
| Product Description | Platinum |
£ 207.89 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Platinum |
| Battery Height | 222 mm |
| Battery Length | 267 mm |
| Battery Voltage | 12 V |
| Battery Width | 172 mm |
| Battery Capacity | 75 Ah |
| Battery Type Code | 685 |
| Battery Function | Starter Battery |
| Product Description | Platinum |
£ 1,430.10 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Platinum |
| Battery Function | Starter Battery |
| Battery Height | 188 mm |
| Battery Length | 351 mm |
| Battery Voltage | 12 V |
| Battery Width | 174 mm |
| Battery Capacity | 100 Ah |
| Product Description | Platinum |
£ 1,430.24 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Platinum |
| Battery Function | Starter Battery |
| Battery Height | 274 mm |
| Battery Length | 327 mm |
| Battery Voltage | 12 V |
| Battery Width | 176 mm |
| Battery Capacity | 150 Ah |
| Product Description | Platinum |
£ 1,438.00 inc. VAT