
Exide are known for making extremely high quality batteries and are one of the worlds leading manufacturers.
Exide manufacture several types of motorcycle battery catering for all types of motorbikes from older bikes with small engines up to top of the range superbikes. They make conventional lead acid batteries, AGM batteries, Gel Batteries and the top of the range Exide Li-Ion lithium batteries. They are always innovating so with an Exide battery, you can be sure that your battery contains the latest technology.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Exide |
| Voltage | 12 Volts |
| Capacity (C20) | 20 Ah |
| CCA (EN) | 260 A |
| Length | 205 mm |
| Width | 90 mm |
| Height | 165 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 48.01 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Exide |
| Voltage | 12 Volts |
| Capacity (C20) | 30 Ah |
| CCA (EN) | 300 A |
| Length | 185 mm |
| Width | 130 mm |
| Height | 170 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 61.60 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Exide |
| Range | Exide Conventional |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 11 Ah |
| CCA (EN) | 130 A |
| Length | 135 mm |
| Width | 90 mm |
| Height inc. terms | 145 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 34.58 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Exide |
| Range | Exide Conventional |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 12 Ah |
| CCA (EN) | 165 A |
| Length | 135 mm |
| Width | 80 mm |
| Height inc. terms | 160 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 35.84 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Exide |
| Range | Exide Conventional |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 14 Ah |
| CCA (EN) | 145 A |
| Length | 135 mm |
| Width | 90 mm |
| Height inc. terms | 165 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 40.23 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Exide |
| Range | Exide Conventional |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 14 Ah |
| CCA (EN) | 145 A |
| Length | 135 mm |
| Width | 90 mm |
| Height inc. terms | 165 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 57.63 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Exide |
| Range | Exide Conventional |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 19 Ah |
| CCA (EN) | 190 A |
| Length | 175 mm |
| Width | 100 mm |
| Height inc. terms | 155 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 51.81 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Exide |
| Range | Exide Conventional |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 18 Ah |
| CCA (EN) | 190 A |
| Length | 180 mm |
| Width | 90 mm |
| Height inc. terms | 160 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 65.76 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Exide |
| Range | Exide Conventional |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 5 Ah |
| CCA (EN) | 65 A |
| Length | 120 mm |
| Width | 60 mm |
| Height inc. terms | 130 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 21.03 inc. VAT