Yuasa 53030 YuMicron Motorcycle Battery
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Yuasa |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 30 Ah |
| CCA (EN) | 180 A |
| Length | 186 mm |
| Width | 130 mm |
| Height inc. terms | 171 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 76.11 inc. VAT

Yuasa are considered by many to be the worlds leading battery manufacturer, especially for motorcycles. Over 90% of new motorbikes leave the production line with a Yuasa battery fitted due to their long history of being highly reliable and giving riders strong power.
Yuasa have conventional lead acid batteries for standard bikes and also make a more premium MF range that require no maintenance and are totally spillproof. They are extremely long lasting batteries and contain lead-calcium technology to give even more starting power.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Yuasa |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 30 Ah |
| CCA (EN) | 180 A |
| Length | 186 mm |
| Width | 130 mm |
| Height inc. terms | 171 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 76.11 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Yuasa |
| Voltage | 6 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C10) | 4 Ah |
| Capacity (C20) | 4.2 Ah |
| CCA (EN) | 55 A |
| Length | 71 mm |
| Width | 71 mm |
| Height inc. terms | 96 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 19.85 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Yuasa |
| Range | Yuasa YuMicron |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 20 Ah |
| CCA (EN) | 240 A |
| Length | 175 mm |
| Width | 100 mm |
| Height inc. terms | 155 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 67.23 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Yuasa |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C10) | 5.5 Ah |
| Capacity (C20) | 5.8 Ah |
| CCA (EN) | 55 A |
| Length | 135 mm |
| Width | 60 mm |
| Height inc. terms | 130 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 30.57 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Yuasa |
| Voltage | 6 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 5.8 Ah |
| Length | 90 mm |
| Width | 70 mm |
| Height inc. terms | 100 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 20.67 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Yuasa |
| Range | Yuasa YuMicron |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 14.7 Ah |
| CCA (EN) | 175 A |
| Length | 134 mm |
| Width | 89 mm |
| Height inc. terms | 176 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 55.32 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Yuasa |
| Range | Yuasa YuMicron |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 20 Ah |
| CCA (EN) | 240 A |
| Length | 175 mm |
| Width | 100 mm |
| Height inc. terms | 155 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 66.83 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Yuasa |
| Range | Yuasa YuMicron |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 31.6 Ah |
| CCA (EN) | 300 A |
| Length | 168 mm |
| Width | 132 mm |
| Height inc. terms | 192.2 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 69.84 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Yuasa |
| Range | Yuasa YuMicron |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 8.4 Ah |
| CCA (EN) | 124 A |
| Length | 135 mm |
| Width | 75 mm |
| Height inc. terms | 133 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 37.14 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Yuasa |
| Range | Yuasa MF |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 8.4 Ah |
| CCA (EN) | 115 A |
| Length | 150 mm |
| Width | 70 mm |
| Height inc. terms | 105 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 55.08 inc. VAT