YTX14-BS Yuasa Quad Bike ATV Battery
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Yuasa |
| Range | Yuasa MF |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 12.6 Ah |
| CCA | 200 A |
| Length | 150 mm |
| Width | 87 mm |
| Height inc. terms | 145 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 43.61 inc. VAT

| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Yuasa |
| Range | Yuasa MF |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 12.6 Ah |
| CCA | 200 A |
| Length | 150 mm |
| Width | 87 mm |
| Height inc. terms | 145 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 43.61 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Yuasa |
| Range | Yuasa YuMicron |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 31.6 Ah |
| CCA (EN) | 300 A |
| Length | 168 mm |
| Width | 132 mm |
| Height inc. terms | 192.2 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 69.84 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Yuasa |
| Range | Yuasa MF |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 8.4 Ah |
| CCA (EN) | 135 A |
| Length | 150 mm |
| Width | 87 mm |
| Height inc. terms | 105 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 31.86 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Yuasa |
| Range | Yuasa YuMicron |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 20 Ah |
| CCA (EN) | 240 A |
| Length | 175 mm |
| Width | 100 mm |
| Height inc. terms | 175 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 77.94 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Yuasa |
| Range | Yuasa HPMF |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 9.1 Ah |
| CCA (EN) | 190 A |
| Length | 150 mm |
| Width | 87 mm |
| Height inc. terms | 93 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 55.36 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Yuasa |
| Range | Yuasa MF |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 10.5 Ah |
| CCA (EN) | 180 A |
| Length | 150 mm |
| Width | 87 mm |
| Height inc. terms | 130 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 39.56 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Yuasa |
| Range | Yuasa MF |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 4.2 Ah |
| CCA (EN) | 80 A |
| Length | 114 mm |
| Width | 71 mm |
| Height inc. terms | 106 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 39.00 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Yuasa |
| Range | Yuasa MF |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 6.3 Ah |
| CCA (EN) | 100 A |
| Length | 114 mm |
| Width | 71 mm |
| Height inc. terms | 131 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 29.24 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Yuasa |
| Range | Yuasa YuMicron |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 11.6 Ah |
| CCA (EN) | 120 A |
| Length | 135 mm |
| Width | 90 mm |
| Height inc. terms | 145 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 47.40 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | |
| Brand | Yuasa |
| Range | Yuasa YuMicron |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 8.4 Ah |
| CCA (EN) | 124 A |
| Length | 135 mm |
| Width | 75 mm |
| Height inc. terms | 133 mm |
| Guarantee | 1 Year |
£ 37.14 inc. VAT