Delphi Ball Joint Lower Outer TC3649
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Delphi |
| Length | 55 mm |
| Width | 55 mm |
| Height | 111 mm |
| Placement On Vehicle | Front Axle, outer, Lower |
| Thread Size | M14 x 1,5 x 36,4 |
| Function | Ball Joint |
£ 17.37 inc. VAT

Ball Joints from brands like APEC, NAPA, and Delphi are manufactured to OEM quality standards, providing a smooth, strong, and durable solution for your vehicle's suspension system. These high-quality ball joints ensure precise movement between the suspension and steering components, contributing to optimal handling, stability, and overall vehicle performance. Whether you're replacing worn-out ball joints or upgrading your suspension, these trusted brands deliver reliable fixes that restore your vehicle's handling and ensure a safe, comfortable driving experience.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Delphi |
| Length | 55 mm |
| Width | 55 mm |
| Height | 111 mm |
| Placement On Vehicle | Front Axle, outer, Lower |
| Thread Size | M14 x 1,5 x 36,4 |
| Function | Ball Joint |
£ 17.37 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Delphi |
| Length | 90 mm |
| Width | 45 mm |
| Height | 92 mm |
| Placement On Vehicle | Front Axle, outer, Lower |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Function | Ball Joint |
£ 17.62 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Delphi |
| Length | 42 mm |
| Width | 42 mm |
| Height | 85 mm |
| Function | Ball Joint |
£ 12.31 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Delphi |
| Length | 81 mm |
| Width | 86 mm |
| Height | 73 mm |
| Placement On Vehicle | Front Axle, outer, Lower |
| Function | Ball Joint |
£ 12.36 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Delphi |
| Length | 53 mm |
| Width | 53 mm |
| Height | 97 mm |
| Placement On Vehicle | Front Axle, outer, Lower |
| Thread Size | W5/8-18 |
| Function | Ball Joint |
£ 14.87 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Delphi |
| Length | 150 mm |
| Width | 99 mm |
| Height | 89 mm |
| Placement On Vehicle | Front Axle, outer, Lower |
| Thread Size | M16 x 1,5 x 20 |
| Function | Ball Joint |
£ 15.98 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Delphi |
| Length | 105 mm |
| Width | 91 mm |
| Height | 87 mm |
| Placement On Vehicle | Front Axle, outer, Lower |
| Thread Size | M12 x 1,25 x 22 |
| Function | Ball Joint |
£ 16.17 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Delphi |
| Length | 115 mm |
| Width | 88 mm |
| Height | 89 mm |
| Placement On Vehicle | Front Axle, outer, Lower |
| Thread Size | M14x2 |
| Function | Ball Joint |
£ 21.68 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Delphi |
| Length | 78 mm |
| Width | 70 mm |
| Height | 64 mm |
| Function | Ball Joint |
£ 10.92 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | Delphi |
| Length | 83 mm |
| Width | 79 mm |
| Height | 82 mm |
| Placement On Vehicle | Front Axle, outer, Lower |
| Thread Size | M12x1.5 |
| Thread Measurement 1 | M12x1.5 |
| Function | Ball Joint |
£ 14.80 inc. VAT