NAPA Ball Joint Lower NST0045
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Placement On Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Function | Ball Joint |
£ 10.79 inc. VAT

Ball Joints from brands like APEC, NAPA, and Delphi are manufactured to OEM quality standards, providing a smooth, strong, and durable solution for your vehicle's suspension system. These high-quality ball joints ensure precise movement between the suspension and steering components, contributing to optimal handling, stability, and overall vehicle performance. Whether you're replacing worn-out ball joints or upgrading your suspension, these trusted brands deliver reliable fixes that restore your vehicle's handling and ensure a safe, comfortable driving experience.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Placement On Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Function | Ball Joint |
£ 10.79 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Placement On Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Thread Size | M18x1.5, M35x1.5 |
| Mounting Type | Bolted |
| Function | Ball Joint |
| Steering Arm Type | for control arm |
£ 13.63 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Placement On Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Mounting Type | Pressed |
| Function | Ball Joint |
| Steering Arm Type | for control arm |
£ 8.91 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Placement On Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Mounting Type | Pressed |
| Function | Ball Joint |
| Steering Arm Type | for control arm |
£ 12.79 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Placement On Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Mounting Type | Pressed |
| Function | Ball Joint |
| Steering Arm Type | for control arm |
£ 8.81 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Placement On Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Diameter | 18 mm |
| Function | Ball Joint |
£ 9.83 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Placement On Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Mounting Type | Bolted |
| Function | Ball Joint |
£ 29.57 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Placement On Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Thread Size | M18x1.5 |
| Diameter | 20 mm |
| Mounting Type | Bolted |
| Function | Ball Joint |
| Number of Mounting Bores | 4 |
| Steering Arm Type | for control arm |
| Cone Size | 20 mm |
£ 13.02 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Placement On Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Thread Size | M16x1.5 |
| Diameter | 17 mm |
| Mounting Type | Bolted |
| Function | Ball Joint |
| Number of Mounting Bores | 4 |
| Steering Arm Type | for control arm |
£ 10.68 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Placement On Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Thread Size | M16X1.5R |
| Diameter | 18 mm |
| Mounting Type | Bolted |
| Function | Ball Joint |
| Number of Mounting Bores | 3 |
| Steering Arm Type | for control arm |
| Cone Size | 18 mm |
£ 13.89 inc. VAT