NAPA Coil Spring Front NCS1376
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Function | Suspension Spring |
| Replace in Pairs Only | |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
£ 17.95 inc. VAT

Coil Springs from brands like APEC, NAPA, and KYB play a crucial role in maintaining the functionality of your vehicle's suspension system. They absorb road impacts and help sustain the vehicle's height, ensuring smooth handling and comfort. These high-quality aftermarket solutions are manufactured to OE standards, ensuring that newly installed components meet the performance and durability required for an optimal driving experience. By choosing trusted brands, you can be confident that your suspension system will operate effectively, improving both vehicle stability and ride quality.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Function | Suspension Spring |
| Replace in Pairs Only | |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
£ 17.95 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Length | 348 mm |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Outer Diameter | 149 mm |
| Thickness/Strength | 14 mm |
| Function | Suspension Spring |
| Replace in Pairs Only | |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness | 13 |
£ 18.27 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Length | 342 mm |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Outer Diameter | 140 mm |
| Thickness/Strength | 11 mm |
| Function | Suspension Spring |
| Replace in Pairs Only | |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness | 11 mm. 2 mm |
£ 31.51 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Length | 335 mm |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Outer Diameter | 147 mm |
| Thickness/Strength | 14 mm |
| Function | Suspension Spring |
| Replace in Pairs Only | |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness | 13 mm. 5 mm |
£ 16.48 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Length | 346 mm |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Outer Diameter | 152 mm |
| Thickness/Strength | 13 mm |
| Function | Suspension Spring |
| Replace in Pairs Only | |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness | 12 mm. 8 mm |
| Axle Joint Length | 346 mm |
£ 13.94 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Length | 345 mm |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Outer Diameter | 141 mm |
| Thickness/Strength | 12 mm |
| Function | Suspension Spring |
| Replace in Pairs Only | |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness | 11 mm. 5 mm |
£ 17.83 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Length | 325 mm |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Outer Diameter | 145 mm |
| Thickness/Strength | 13 mm |
| Function | Suspension Spring |
| Replace in Pairs Only | |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness | 12 |
£ 19.86 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Function | Suspension Spring |
| Replace in Pairs Only | |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
£ 21.47 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Length | 353 mm |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Outer Diameter | 156 mm |
| Thickness/Strength | 13 mm |
| Function | Suspension Spring |
| Replace in Pairs Only | |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness | 12 mm. 5 mm |
£ 20.05 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Length | 475 mm |
| Placement On Vehicle | Front Axle |
| Outer Diameter | 165 mm |
| Thickness/Strength | 14 mm |
| Function | Suspension Spring |
| Replace in Pairs Only | |
| Spring Design | Coil spring with inconstant wire diameter |
| Thickness | 13 mm. 5 mm |
£ 21.72 inc. VAT