NAPA Power Steering Pump NPS1063
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| For Steering Manufacturer | SAGINAW |
| Pulleys | without belt pulley |
£ 123.24 inc. VAT

Power Steering Pumps are designed to enhance driving comfort by reducing the effort needed to turn the steering wheel, particularly at low speeds. This improves manoeuvrability, making driving smoother and more effortless. Additionally, these pumps are critical for ensuring vehicle safety, as they contribute to better control and responsiveness of the steering system. Both APEC and NAPA subject their Power Steering Pumps to a rigorous series of tests, ensuring that they meet or exceed OEM standards for quality, durability, and performance.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| For Steering Manufacturer | SAGINAW |
| Pulleys | without belt pulley |
£ 123.24 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Product Feature 1 | Belt Pulley pressed on |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Pressure | 90 bar |
| For Steering Manufacturer | Kayaba |
| Belt Pulley Diameter | 144 mm |
| Number of Grooves | 6 |
| Pulleys | without belt pulley |
£ 228.49 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Product Feature 2 | with reservoir |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| For Steering Manufacturer | SAGINAW |
| Belt Pulley Diameter | 125 mm |
| Number of Grooves | 6 |
£ 129.65 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Product Feature 2 | without reservoir |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Pressure | 80 bar |
| Belt Pulley Diameter | 112 mm |
| Number of Ribs | 4 |
| Pulleys | without belt pulley |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
£ 204.16 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Product Feature 1 | Belt Pulley pressed on |
| Product Feature 2 | without reservoir |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Pressure | 90 bar |
| For Steering Manufacturer | VISTEON |
| Belt Pulley Diameter | 135 mm |
| Number of Grooves | 6 |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | without belt pulley |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
£ 157.69 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Pump Type | Gear Pump |
£ 180.83 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| For OE Number | 028145157 |
| For Steering Manufacturer | SAGINAW |
£ 103.52 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| For Steering Manufacturer | ZF |
| Pulleys | without belt pulley |
£ 241.45 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Product Feature 1 | Belt Pulley pressed on |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Pressure | 120 bar |
| For Steering Manufacturer | ZF |
| Belt Pulley Diameter | 114 mm |
| Number of Grooves | 5 |
| Pulleys | without belt pulley |
£ 158.46 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Belt Pulley Diameter | 124 mm |
| Number of Grooves | 7 |
| Pulleys | without belt pulley |
£ 197.09 inc. VAT