Apec Tie / Track Rod End Left Outer AST6701
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Placement On Vehicle | Front Axle Left |
| Model | GALAXY MONDEO S-MAX |
| Vehicle Manufacturer | FORD |
| Function | Tie Rod End |
£ 13.43 inc. VAT

Track Rod Ends are essential components in a vehicle's steering system, enabling the steering rack to effectively control the movement of the wheels. These components allow for smooth and precise steering, ensuring that the vehicle responds accurately to driver inputs. Brands like NAPA, APEC, and Delphi offer high-quality track rod ends that match or exceed OEM (Original Equipment Manufacturer) standards. These components are engineered using durable materials and advanced manufacturing techniques to ensure long-lasting performance, even under challenging driving conditions.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Placement On Vehicle | Front Axle Left |
| Model | GALAXY MONDEO S-MAX |
| Vehicle Manufacturer | FORD |
| Function | Tie Rod End |
£ 13.43 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Placement On Vehicle | Front Axle Left |
| Thread Size | M12x1.25 |
| Vehicle Manufacturer | NISSAN |
| Model | MICRA |
| Function | Tie Rod End |
£ 11.30 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Placement On Vehicle | Front Axle Left |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Vehicle Manufacturer | DAIHATSU |
| Model | SIRION |
| Function | Tie Rod End |
£ 10.46 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Placement On Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Thread Size | M16x1.5 |
| Vehicle Manufacturer | BMW |
| Function | Tie Rod End |
£ 13.52 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Placement On Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Vehicle Manufacturer | CHRYSLER |
| Model | NEON PT CRUISER |
| Inner Thread 1 | M14x1.5 mm |
| Function | Tie Rod End |
£ 11.38 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Length | 75 mm |
| Placement On Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Vehicle Manufacturer | CITROEN FIAT PEUGEOT |
| Model | 807 C8 DISPATCH EXPERT SCUDO ULYSSE |
| Function | Tie Rod End |
| Thread Type | with right-hand thread, with internal thread |
£ 9.14 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Length | 74 mm |
| Placement On Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Vehicle Manufacturer | CITROEN FIAT PEUGEOT |
| Model | 806 DISPATCH EXPERT SCUDO SYNERGIE ULYSSE |
| Function | Tie Rod End |
£ 9.14 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Length | 91 mm |
| Placement On Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Vehicle Manufacturer | CITROEN PEUGEOT |
| Function | Tie Rod End |
£ 7.68 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Placement On Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Vehicle Manufacturer | ALFA ROMEO FIAT |
| Function | Tie Rod End |
£ 10.95 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | APEC |
| Placement On Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Thread Size | M12x1.5 |
| Model | BARCHETTA PUNTO |
| Vehicle Manufacturer | FIAT |
| Function | Tie Rod End |
£ 8.57 inc. VAT