NAPA CV Joint NCV1005
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Height | 32 mm |
| Diameter | 108 mm |
| Function | Joint, drive shaft |
£ 25.08 inc. VAT

Both NAPA and Apec CV joints undergo rigorous manufacturing tests to ensure their reliability, from factory production to installation. These products are built to meet or exceed international quality standards. This ensures that the CV joints are designed and manufactured to provide high performance, durability, and environmental responsibility throughout their lifecycle.
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Height | 32 mm |
| Diameter | 108 mm |
| Function | Joint, drive shaft |
£ 25.08 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Diameter | 90 mm |
| Function | Joint, drive shaft |
| Seal Diameter | 53 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 36 |
| Internal Teeth, Wheel Side | 30 |
| Machined | with groove in inner part (inside) |
£ 17.69 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Height | 134 mm |
| Diameter | 90 mm |
| Function | Joint, drive shaft |
| Seal Diameter | 59 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 25 |
| Internal Teeth, Wheel Side | 34 |
| Machined | with groove in inner part (inside) |
£ 20.08 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Height | 152 mm |
| Diameter | 73 mm |
| Function | Joint, drive shaft |
| Seal Diameter | 52 mm |
| Internal Teeth, Wheel Side | 28 |
| External Teeth, Wheel Side | 22 |
| Machined | with groove in inner part (outside) |
£ 17.39 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Height | 139 mm |
| Diameter | 90 mm |
| Function | Joint, drive shaft |
| Seal Diameter | 53 mm |
| Internal Teeth, Wheel Side | 30 |
| External Teeth, Wheel Side | 36 |
| Machined | with groove in inner part (inside) |
£ 17.04 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Height | 97 mm |
| Number of Teeth | 45 |
| Diameter | 98 mm |
| Function | Joint, drive shaft |
| Seal Diameter | 60 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 38 |
| Internal Teeth, Wheel Side | 27 |
| ABS Ring Diameter | 81 mm |
| Machined | with groove in inner part (inside) |
£ 16.71 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Height | 150 mm |
| Placement On Vehicle | Front Axle, Wheel Side |
| Diameter | 78 mm |
| Function | Joint, drive shaft |
| Seal Diameter | 54 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 33 |
| Internal Teeth, Wheel Side | 22 |
| Machined | with groove in inner part (middle) |
£ 22.79 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Height | 144 mm |
| Diameter | 98 mm |
| Function | Joint, drive shaft |
| Seal Diameter | 53 mm |
| Internal Teeth, Wheel Side | 27 |
| External Teeth, Wheel Side | 36 |
| Machined | with groove in inner part (inside) |
£ 18.61 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Height | 168 mm |
| Number of Teeth | 29 |
| Function | Joint, drive shaft |
| Seal Diameter | 52 mm |
| Internal Teeth, Wheel Side | 24 |
| External Teeth, Wheel Side | 33 |
| Machined | with groove in inner part (middle) |
£ 19.34 inc. VAT
| Specification | |
|---|---|
| Customer Rating | Not Available |
| Brand | NAPA |
| Height | 98 mm |
| Number of Teeth | 45 |
| Diameter | 98 mm |
| Function | Joint, drive shaft |
| Internal Teeth, Wheel Side | 27 |
| External Teeth, Wheel Side | 38 |
| ABS Ring Diameter | 81 mm |
| Machined | with groove in inner part (middle) |
£ 24.68 inc. VAT