B36 Varta Dynamic SLI Car Battery 12V 44Ah (544401042) (002L 202)
Technical Specification
| Customer Rating |
4.9 From 383 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Varta |
| Product Code | B36 |
| ETN | 544401042 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 44 Ah |
| CCA (EN) | 420 A |
| Length | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Other References | 202 |
| Weight | 10.46 Kg |
| Guarantee | 4 Years |
| Barcode (EAN) | 4016987167502 |
Product Videos
View AllLatest Customer Reviews
Delivered promptly and well packed
5
BH - Tonbridge, United Kingdom -
Bought this one to replace an old Varta battery that had lasted many years. Arrived on time, very well packaged and for a very good price.
5
NW - Frinton-on-sea, United Kingdom -
Fitted To: Citroen C1 1.0 Petrol 2011
Excellent price and perfect fit. The original battery in my Toyota Aygo lasted 9 years+. Hope for the same but if it lasts half that time I will be very satisfied. Price very good and more powerful than the original. All good so far.
5
PS - CHERTSEY, United Kingdom -
Fitted To: Toyota Aygo 1 litre Petrol 2016
excellent product first class delivery
5
gl - Braintree, United Kingdom -
Fitted To: citreon c1 1.2cc Petrol 17
Great service and a good battery. Impressed with the packaging and speed of delivery
5
PH, United Kingdom -
Fitted To: Citroen C1 Petrol 2105
Description
B36 VARTA Dynamic SLI Car Battery
Innovation with Purpose, Premium Experience, Powerful History
VARTA was founded in 1887 Germany, and was established fully in 1904 by delivering the first electric vehicle battery, famously driven by Thomas Edison. Soon after, VARTA delivers the first ever vehicle battery to provide safe night time driving with electric vehicle headlights! Today’s VARTA batteries have been providing renowned German advanced technology, powerful performance and exceptional service around the world for well over 100 years.
VARTA Dynamic SLI is made for vehicles with average power needs. Ideal for standard equipment and without start-stop technology. VARTA Dynamic SLI offers extra starting power and provides consistently high performance for longer periods of time. Thanks to the highest European engineering standards you´ll get the best of German engineering quality. The Dynamic SLI battery range benefits also from a 4 year guarantee!
Dynamic SLI Key Benefits
• Engineered to the highest German standards
• Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
• "Like-for-like" replacement of OE batteries (Original Equipment)
• For all cars with standard equipment
• Recyclable and produced in an energy-saving way
Maintenance Free
Other References
002L, 202, Varta DIN: 544 401 042, Blue Dynamic
4 Year Warranty
*Always cross reference dimensions and specifications to your existing battery or application before ordering.
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.














