D21 Varta Dynamic SLI Car Battery 12V 61Ah (561400060) (075)
Technical Specification
| Customer Rating |
4.9 From 489 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Varta |
| Product Code | D21 |
| ETN | 561400060 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 61 Ah |
| CCA (EN) | 600 A |
| Length | 242 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 175 mm |
| Other References | 075 |
| Guarantee | 5 Years |
| Barcode (EAN) | 4016987167397 |
Product Videos
View AllLatest Customer Reviews
Great service and extremely easy to use website. Prices for batteries are really good value and I don’t think you will find cheaper?
5
WR - Wallasey, United Kingdom -
Price Very good - smashed all motor factors Euro , Halfords etc. Lower than other online sellers. Service Excellent - ordered Thursday 5.30pm , delivered next day Friday 1pm.. Overall very satisfied and will certainly use again.
5
MM, United Kingdom -
Battery arrived in good condition as per description and installed without issue.
5
MC - Southampton, United Kingdom -
Fitted To: MG F 1.8 Petrol Y
Superb battery. Always use Varta and never had any issues with any of them.
5
NE - DERBYSHIRE, United Kingdom -
Fitted To: AC Cobra 5 litre Petrol 1970
Very good service. Good price. Could be difficult returning battery if wrong one ordered.
5
RS - High Wycombe, United Kingdom -
Fitted To: Peugeot 205 1400 Petrol F
Description
D21 VARTA Dynamic SLI Car Battery
Innovation with Purpose, Premium Experience, Powerful History
VARTA was founded in 1887 Germany, and was established fully in 1904 by delivering the first electric vehicle battery, famously driven by Thomas Edison. Soon after, VARTA delivers the first ever vehicle battery to provide safe night time driving with electric vehicle headlights! Today’s VARTA batteries have been providing renowned German advanced technology, powerful performance and exceptional service around the world for well over 100 years.
VARTA Dynamic SLI is the perfect choice for non-start-stop technology with the highest power needs. It offers supreme starting power that will meet the toughest energy demands without compromise. The VARTA Dynamic SLI range has an impressive five year guarantee to ensure ultimate peace of mind for years to come.
Dynamic SLI Key Benefits
• Engineered to the highest German standards
• Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
• "Like-for-like" replacement of OE batteries (Original Equipment)
• The premium battery for vehicles with non-start-stop technology
• Recyclable and produced in an energy-saving way
Maintenance Free
Other References
075, 561400060, Silver Dynamic
5 Year Warranty
*Always cross reference dimensions and specifications to your existing battery or application before ordering.
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.














