E46 Varta Dynamic EFB Start-Stop Car Battery 12V 75Ah (575 500 073) Type 110
Technical Specification
| Customer Rating |
4.9 From 163 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Varta |
| Product Code | E46 |
| ETN | 575500073 |
| Range | Varta Start-Stop |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | EFB |
| Capacity (C20) | 75 Ah |
| CCA (EN) | 730 A |
| Length | 315 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 175 mm |
| Other References | 110EFB |
| Weight | 21.19 Kg |
| Guarantee | 4 Years |
| Barcode (EAN) | 4016987167366 |
Product Videos
View AllLatest Customer Reviews
Fitted to my Ford Focus 1.5 titanium 2015. Stop Start now works again and no fears of wondering if my car will start on cold mornings. Fast delivery and very well packaged. 10/10
5
AH - Manchester, United Kingdom -
Fitted To: Ford Focus 1.5 Diesel 2015
Excellent battery, same as original that lasted 9 years
5
ES - Southminster, United Kingdom -
Fitted To: Ford Focus RS 2.3 Petrol 16
Easy to fit and works well.
5
NC - Cranbrook, United Kingdom -
Fitted To: Ford Focus 1.5 Diesel 2016
Good value. Delivery not as quick as thought, but still within 5 days.
4
qx - Reading, United Kingdom -
Fitted To: Ford Focus 1.6 Diesel 2014
Really! You cancelled the order as you said you could not deliver to Scotland and that was just south of Edinburgh the capital city so I had to source elsewhere.
1
SH - Cunningsburgh, United Kingdom -
Description
E46 VARTA Dynamic EFB Car Battery
Innovation with Purpose, Premium Experience, Powerful History
VARTA was founded in 1887 Germany, and was established fully in 1904 by delivering the first electric vehicle battery, famously driven by Thomas Edison. Soon after, VARTA delivers the first ever vehicle battery to provide safe night time driving with electric vehicle headlights! Today’s VARTA batteries have been providing renowned German advanced technology, powerful performance and exceptional service around the world for well over 100 years.
VARTA Dynamic EFB are designed for standard and entry-level start-stop systems. When the engine is switched off, they provide the vehicle's electrical devices system with a reliable power supply and ensure that the engine restarts in a fraction of a second. Furthermore, they boast twice as much cyclic stability as conventional batteries and can be more discharged without any loss of functionality. A key tip is always replace EFB for EFB as they are specialist technology.
Dynamic EFB Key Benefits
• Ready for entry-level start-stop systems
• Engineered to the highest German standards
• Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
• "Like-for-like" replacement of OE batteries (Original Equipment)
• 2 times the cycle life compared to conventional VARTA batteries
• Made for vehicles with higher than normal energy demands
• Available in 9 models of varying capacity, CCA and size
• Recyclable and produced in an energy-saving way
Maintenance Free
Other References
110 EFB, Varta DIN: 575 500 073, Blue Dynamic
4 Year Warranty
*Always cross reference dimensions and specifications to your existing battery or application before ordering.
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.














