EA1000 Exide Premium Car Battery 12V 100Ah - 017TE
Technical Specification
| Customer Rating |
4.9 From 1402 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Exide |
| Product Code | EA1000 |
| Range | Exide Premium |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 100 Ah |
| CCA (EN) | 900 A |
| Length | 353 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Guarantee | 4 Years |
| Barcode (EAN) | 3661024034258 |
Product Videos
View AllLatest Customer Reviews
Second time using Tayna, this time for an engine battery, again really quick delivery, battery fitted really well and was excatly as described and great price Will use again and again
5
RE, United Kingdom -
Fitted To: Fiat Ducato - Roller Team motorhome 2.2l Diesel 2019
Just what I required excellent sevice
5
ja - stanford-le-hope, United Kingdom -
Fitted To: Peugout Boxer 2ltr Diesel 2019
Really good battery for a really good price , what more do ya want!
5
pg - South Yorkshire, United Kingdom -
Fitted To: Vauxhall Vivaro 2.0 Diesel 2011
Excellent service fast delivery good price, battery did need charging though.
4
JW - Rotherham , United Kingdom -
Fitted To: Daimler X308 4.0 Petrol 2000
Fast delivery and great warranty cover when the original sadly failed. Tayna are my go to for batteries.
5
DW - Tunbridge Wells, United Kingdom -
Fitted To: VW Touareg 3.0 Diesel
Description
EA1000 Exide Premium Car Battery 017TE
Exide are one of the leading battery manufacturers companies in the world and have been delivering quality in the automotive and infrastructure sectors for more than 130 years!
Exide premium car batteries are Exide's leading wet lead acid battery range. They are boosted by carbon additives that are added to the plates which result in the batteries recharging up to 1.5 times faster.
They are up to 30% more powerful than equivalent batteries and are ideal for powerful cars with some electrical demand. These batteries can withstand all weather conditions due to Exide's premium build quality.
This comprehensive range covers around 90% of UK cars and meets OE requirements.
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.












