Exide 100 Start Stop EFB Car Battery 65Ah EL652
Technical Specification
| Customer Rating |
4.9 From 111 Reviews |
| Terminals | ![]() ![]() |
| Brand | Exide |
| Range | Exide Micro-Hybrid |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | EFB |
| Capacity (C20) | 65 Ah |
| CCA (EN) | 650 A |
| Length | 278 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 175 mm |
| Guarantee | 3 Years |
| Barcode (EAN) | 3661024036542 |
Product Videos
View AllLatest Customer Reviews
Competitive price, accurate guidance to match to vehicle and delivered on time
5
GT - Llanfairpwllgwyngyll, United Kingdom -
Fitted To: Ford Fiesta Petrol
Great item nicely packaged fault less... Thank you
5
LB - Bowers Gifford, Basildon, United Kingdom -
Fitted To: Fird Courier 1500 Diesel 2017
No paperwork in box with battery to support 3yr warranty for records of purchase or date of who or how to claim in the event of a claim . Having said all that battery packed in a bubble wrap casing perfect delivered when and when it was promised good value price can’t fault service
2
Db - Lincoln , United Kingdom -
Fitted To: Ford fiesta titanium 1.4 Petrol 2015
Competitive price, delivered within 7 days. Well packed.
5
AR - Buckhurst Hill, United Kingdom -
Fitted To: Ford Festa 1L Petrol 2014
Good battery only recently fitted.
5
JP - Chorley, United Kingdom -
Fitted To: Ford Fiesta Ecoboost 1.0L Petrol 2014
Description
Exide 100 Start Stop EFB Car Battery EL652
Exide are one of the leading battery manufacturers companies in the world and have been delivering quality in the automotive and infrastructure sectors for more than 130 years!
The Exide Micro-Hybrid EFB range is ideal for small to medium sized cars with Start Stop and other fuel saving features.
They have high level safety features and accept a high level of charge throughout the life of the battery.
With 3DX grid technology and regenerative braking these batteries are the latest generation approved by car manufacturers.
They have a 3 times higher cycle life and are suitable for intensive use.
Ask A QuestionQuestions and Answers
There are currently no customer questions, please use the link above to ask your question.












